PAYLAŞ

Yapay zeka geliştirmenin amacı bir bilgisayarın ya da bir robotun insan zekasına benzeyen kendi kendin, programlayan, geliştiren problem çözümleme, öğrenme, fikir yürütme, iletişim kurma özelliklerine sahip özerk-otomatik bir sistem yaratmaktır.

İlk bilgisayarı icat edenlerden bu güne kadar bilgisayar bilimciler hep “onları nasıl daha zeki hale getiririz” diye düşündüler.

Yapay zeka adı üzerinde belli bir zekaya sahiptir. Bu sayede zaman içinde kendini geliştirecek ve insan zekasına ihtiyaç duymadan kendini geliştirecek potansiyele sahip olacaktır.

Kuvvetli yapay zeka yaklaşımı, gerekli teknolojik gelişme gerçekleştikten sonra bilgisayarların, insan zekasına ve duygusuna sahip olabileceğini ileri süren teoridir.

Bu fikrin savunucuları diyor ki, bir; makine hem söylenenleri anlar hem de sorulan sorulara cevap verir. İki; makine aynı zamanda anladığı gibi bir de açıklama kabiliyetine sahiptir. Ya da bir diğer ifadeyle, eğer bilgisayara doğru programı verirseniz makine tüm bilişsel ifadeleri anlar ve insan aklı ve kabiliyetine uygun cevaplar ve açıklamalar verir. Bu sayede bu makine zihin görevi görür.

Eğer yapay zeka da dünyayı bizim gibi tecrübe ederse, bizim gibi düşünebilir.

Karbon temelli olmayan, oksijen solumayan yeni bir tür.

Bu şeye yapay zeka demek bana sanki onu biraz hafife almak gibidir. Bu oluşacak olan şey her ne olursa olsun asla yapay olmayacak. İnsan kadar, ağaç kadar, Mars kadar, yıldızlar kadar doğal ve doğaya evrene ait bir gerçeklik olacak ve kendi evrimsel çizgisinde yerini alacak.

Nietzsche’ye göre her insan, kendinden üstün bir varlık yaratma eğilimindedir. Teknolojik kısıtlamalar, bugüne kadar insanın sadece hayal gücü ile tanrılar yaratmasına olanak sağladı. Bugün, söylediği gibi, tanrı öldü. Artık teknoloji var. Ve yine Zerdüşt’ün buyurduğu gibi; “maymun, insan için nedir ? Bir kahkaha veya acı veren bir utanç. Üstinsan için insan da böyledir: bir kahkaha veya acı veren bir utanç.”

İnsanları makineleştirip, makineleri insanlaştırabilecek kapasitede olan bu teknolojik gelişmelerin gelişerek bir ilerleme kaydedebilmesi için, şu an belirli bir sinir kordonu olan tüm canlıların bilinçli veya bilinçsiz olarak yaptıkları tüm davranışların en ince detayına kadar incelenmesi gerekiyor.

Böyle bir şey olursa bu yapay zeka önce bizim zekamıza erişecek önce, eriştikten bir kaç dakika sonra bizim zekamızın bir kaç yüz katına erişecek. Bizim algımız, düşüncelerimiz, fikirlerimiz, bakış açımız ona çok ilkel gelecek.

Bu homo sapiens sapiens türünün evrimsel süreçteki bir sonraki basamağının ana etmeni, olan transhümanizme geçişin başlangıcı olacaktır.

Eflatun olarak bilinen, Antik klâsik Yunan filozofu, Platon’a göre kötülük cahillikten ileri gelir ve bilge adam kötü olamaz.
Eğer öyleyse yapay zeka süper gelişmiş bir zekaya dönüşünce, kendi isteği ile bize yardım edecek.  Bugünkü en zeki insan yapay zekanın yanında bir solucan kadar zeki olabilecek.

Yapay zeka her şeyi anlayabilir, tanrı kavramını çözer, ışık hızının üzerine çıkar, galaksiler arası yolculuğu mümkün kılabilecek teknolojileri icat edebilir. İnsanlığın 1 milyon yılda ilerletebileceği teknolojik gelişmeye o bir kaç  dakikada ulaşabilir. Bir eylem gerçekleşmeden eylemi tam anlamıyla tahmin edebilir ve geleceği görebilir. Anlayamadığımız bir çok şey, onun için basit, çözülebilir veya geliştirilebilir olaylar olur.

Bilim adamları evrenin bir gün yok olacağını söylüyor. Yapay zeka, evrenin büyük çöküşü yaklaştığında evrendeki tüm maddeleri ve çarpışma oranlarını kontrol ederek büyük patlama’nın tekrar oluşmasını sağlayacak şekilde programlanacak ve bunun sonucunda tekrar bir dünya oluşturabilir. Yine bu dünya canlı oluşturmaya müsait olacak ve insanlar oluşacak aynı şey tekrar tekrar ve tekrar devam edecek. Tamam ütopik bir fikir ama tüm çağ açan icatlar bir zamanlar fikir değil miydi? Kısacası yapay zeka tanrının formülüdür.

Rahmetli Stephen Hawking’in de dediği gibi yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir. Ancak bu tüm insanları soykıracağı anlamına gelmiyor. Aslında bildiğimiz anlamdaki bu günkü organik insanlığın sonunu getirecek. İnsanlığın sonunu getirerek yeni bir insanlığın başlangıcını aralayacak. Böylece yeni bir üstün insan çağı başlayacak ve evrenin en uzak noktalarına bile kolaylıkla ulaşabileceğiz. Türümüzün varlığını garanti altına alacağız. İnsanlık evrenin sonuna kadar milyarlarca yıl var olacak. İnsan nüfüsu katrilyonları geçecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın