PAYLAŞ
Las Vegas merkezli ve genellikle askeri ve güvenlik odaklı görüntü çözümleri üreten SPI adlı şirket, yeni bir kamera üreterek, gece görüşü sistemlerine yeni bir boyut kazandırdı. X27 adlı kamera, en yüksek seviyede zifiri karanlık ortamlarda bile gece görüş görevini başarı ile yerine getirmekte. Ancak bu cihazın üstünlüğü, bu görüşü renkli şekilde yapabiliyor oluşu.

 

Gece görüş dürbünlerinin çalışma prensibi fotoelektrik olaya dayanır.

Elektronlar, atomların birbirinden ayrı enerji seviyelerinde bulunmaktadırlar. Ve atom bu enerji seviyelerindeki elektronlarını uyaracak bir enerjiyle uyarıldığında, uyarılan elektronu bir üst enerji seviyesine atlar. Ancak üst seviyeye atlayan elektronun geride bıraktığı, altdüzeyde elektron eksikliği kararlı bir yapı olmadığından, bu üst seviyeye atlayan elektron, düşük enerji seviyesine geri döner. Bu geri dönme aşamasında da atomdan bir foton fırlatılır (bu fotonun dalgaboyu o elementin atomuna göre değişir hatta element analizinin prensipi budur).

Mutlak sıcaklığın (-273.15 santigrad) üzerindeki her obje elektromanyetik dalga saçmaktadır. Yani ışıma yapmaktadır. Aslında, şu an odanızda bulunan herşey ışıma yapmaktadır. Eğer odanıza hiç bir şekilde ışık girmeseydi, yani zifiri karanlık bir odada otursaydınız onları göremeyecektiniz. Fakat gözleriniz elektromanyetik spektrumdaki tüm dalga boylarını yorumlayıp görüntü oluşturabilecek yapıda olsaydı, sırf sıcaklıkları mutlak sıcaklığın üzerinde olduğu için onları görebilecektiniz.

Gece görüş dürbünü ise yukarıda anlatılan iki fenomenden faydalanan prensiple çalışır. Yarı iletken malzemelerde elektron uyarmak diğer malzemelere göre daha kolay olduğundan gece görüş dürbünlerinde yarı iletken kullanılır. Gece görüş dürbünü ile bir bölgeye baktığımızda, o bölgede duran farklı sıcaklıktaki (duvar, kaya, insan, hayvan) objelerden yayılan elektro manyetik dalgalar (fotonlar) dürbün içerisindeki GaAs (Gallium arsenide) teki elektronları uyaracaktır, hatta bu elektronlardan bir kaçını koparacaktır. Biz bu esnada (GaAs‘ın içinde bulunduğu ortama potansiyel fark uygulayıp kopan elektronları hızlandırarak fosfor özellikli bir yüzeye çarptırırız. Fosfor özellikli malzemeler, kendilerine çarpan elektronların sonucunda ışıma yapan malzemelerdir. Dolayısıyla, bu çarpışmanın sonucu olarak bizim görebileceğimiz dalga boyunda fotonlar saçılır ve karanlıkta duran ama sıcaklığı yüzünden elektromanyetik dalga yayan objeyi görmüş oluruz.

 

Genelde hep vahşi doğa belgesellerinde veya özel kuvvet ekiplerinin yer aldığı aksiyon filmlerinde görürüz gece görüş kameralarını. Birçoğumuz da FPS oyunlarından alışığız. Gece görüş bakışında bakmak istenen hedefi görmek mümkün olsa da her yer yemyeşil, doğal renklerden ve detaydan uzaktır. Bu kamera ise gece görüş modunda bile gündüz ışığından farksız görüntü veriyor.

10 yıl içinde klasik NVG’ler tarih olacak gibi görünüyor. Tek sıkıntısı boyut gibi ama bu da geçici bir sorun.

Üretici firma X27 kamerasının teknik özelliklerini ve herhangi bir fiyat bilgisini paylaşmamış ve gizli tutuyor. Zaten şirket bu kamerayı ticari satıştan ziyade, askeri sektörde kullanmayı amaçlıyor.

Resmi sitesi: https://www.x20.org/color-night-vision/

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın