Ana sayfa Genel Tarih Von Braun

Von Braun

8
0
PAYLAŞ

20. Yüzyılın en büyük dehalarından birisi Von Braun

1955’de eski bir Nazi bilim adamının gelecekçi uzay fikirleri Disney animasyonları ile canlandırıldı.

Ürettiklerinin savaş amaçlı kullanılmasından rahatsız olduğunu ağzından kaçırmasından sonra Alman savaş sanayinin en büyük projesinin başındayken tutuklanmıştı. Ama projenin onsuz devam edemeyeceğini anladıktan sonra projenin geleceği için serbest kalmıştır.
Naziler ürettikleri süper teknolojileri kullanmakta geç kaldılar. Savaşı kaybettikten sonra bütün bu süper teknolojileri Amerika’ya kaptırarak ABD’yi süper güç yaptılar.
Öyle büyük bir adam ki ne Nazi Almanyası, ne ABD bu adama hiç bir şey yapamıyor. Sadece onu büyük projelerin başına getirebiliyor. Bütün süper güçler onun dehasına muhtaç.

Nazilere hizmet ederken ürettiği roketler binlerce İngiliz’in ölümüne neden olmuştur. Bu yüzden “yıldızlara nişan aldım ama bazen Londra’ya çarptım.” sözünü söylemiştir. Bu yüzden Rocket Man yani Roket adam lakabını almıştır.

Soğuk Savaş’ta NASA’nın başındayken uzaya, Ay’a, Mars’a hatta Satürn’e gidebilecek seviyede araçları yaparak. SSCB’ye en büyük çalımı bizzat kendisi vurmuştur.

Biz sürekli düşünmeden edemiyoruz. Hitler eğer yenilmeseydi, Alman teknolojisi ve devamında ortaya çıkacaklar nasıl şeyler olurdu?

O zamanlarda bu teknolojik ve bilimsel gelişmeler Yahudilerin pek umrunda değildi, onlar kendilerince adalet ve intikam peşindeydi. Bu yüzden Amerika’daki Yahudi lobisinin tarafından insanlığın uzaya açılışına en büyük katkıyı yapmış bir bilim adamı olduğu halde özellikle fazla meşhur edilmemeye özen gösteriliyor. Hollywood izleyicisinin çok seveceği türden bir hikayesi olduğu halde kimse filmini yapmıyor.

Amerika’nın Soğuk Savaş’ı kazanmasını ve süper güç olmasını sağlayan onun gibi 150’ye yakın bilim adamı vardır. Hepsi de “bize çalış Nazi geçmişini silelim” teklifini alarak Amerikan bilimine yıllarca hizmet etti. Bu şekilde Türkiye’ye sığınan çok sayıda bilim adamları da olmuştur. Bunlar hem Naziler’den kaçan yahudi bilim adamları hem de savaşı kaybettikten sonra müttefiklerden kaçan Nazi bilim adamlarıdır. Ancak bunların hepsi sadece mülteci olarak yaşamını sürdürdü. Hiç bir verim alınamadı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın