PAYLAŞ

Geleceğin atmosferi aşabilen uzay uçakları.

1930’lardan bu yana uzay uçakları geliştiriyor ve üretiyorlardı. En azından 1930’lardan bu yana, dolaylı olarak roket teknolojisi üzerine çalışmaları yürüten Eugen Sänger adlı bir Avusturyalı Nazi mühendisin çalışmalarından, (Yörüngesel bombardıman konsepti) Amerikan X-15’ine kadar bir çok uzay aracı geliştirildi.

Uzay uçaklarının diğer uzay aracı türlerinden ekonomik ve teknik olarak daha üstün olmasının sebeplerinden bir tanesi art arda gelen görevler için tekrar tekrar kullanılabilmesidir. 

Teknoloji yeterince olgunlaştıktan sonra, herhangi bir ticari uçak kadar düzenli olarak fırlatılabilineceklerdir. Bu uçaklar sayesinde astronotlar sabah kalkıp uyduları yörüngeye soktuktan sonra dünyaya geri dönerek ailesiyle akşam yemeği yiyebilecektir. Bu sayede aylarca süren uzun ve sağlıksız uzay görevleri artık tarih olacak.

Uzay turizminin gelecekteki trilyon dolarlık ekonomiye sahip ana endüstrilerden biri olması bekleniyor.

Günlük, rutin iş koşturmaları ve yaşamsal problemler ile boğuşmaktan dolayı sanatsal, bilimsel veya sportif faaliyetlere zaman ayırmak gerçekten zor. Özellikle bugünlerde ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan onlarca can sıkıcı, üzücü haber geleceğimizi nasıl yönlendireceğimiz hakkında karamsar bir tutum içerisinde olmamıza sebebiyet veriyor. Tabi her şeye rağmen bir çoğumuz, okumaya, öğrenmeye programlı bireyler olmamızdan dolayı internet çağının da avantajlarını kullanarak araştırmaya ve ufkumuzu genişletmeye devam etmeye çabalıyoruz.

Son yıllarda art arda gelen müthiş buluşlar, medeniyetin geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Ulaşım, haberleşme, yerleşim, sağlık alanlarında bilimin sınırlarını zorlayan insanlık, uzay bilimleri konusunda önceki binlerce yılda geliştirdiği teorileri belki de çöpe atacak inanılmaz keşifler yaptı. Artık insanlık tarihinde geri dönüşü olmayacak bir bilgi akışına şahit olacak bir nesil olarak kendimizi gelmiş geçmiş en şanslı nesil olarak sayabiliriz. Bundan sonraki neslini uzayda devam ettirecek olan nesil bugün çoktan doğdu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın