PAYLAŞ
Bu senenin başlarında 2MASS J23062928-0502285 olarak kodlanan ve dünyamızdan 39 ışık yılı uzaklıkta TRAPPIST-1 adı verilen bir yıldız sistemi keşfedilmişti.
Bu sistemin en önemli özelliği ise bu yıldızın etrafında dönen gezegenlerin, dünya benzeri gezegenler olmasıydı…

TRAPPIST-1 sisteminin kayalık ve dünya benzerliğindeki yedi gezegeninden konu açılınca, insanların aklına tek bir soru geliyor. O da bu gezegenlerde, dünyamızdaki gibi bir yaşam koşulunun olup, olmaması…

Bilim adamları yıllar sürecek olan bu konuyu araştırıyor olsa da, yapılan araştırmalardan gelen yeni bilgilere göre hemen “evet” diyenler için olumlu ve olumsuz birçok sonuç ortaya çıkıyor.

TRAPPIST-1 sisteminin yıldızı, güneşimizden daha soğuk ve sönük olduğu için TRAPPIST gezegenleri için gereken yaşam durumu, bizim güneş sistemimize göre çok daha farklı oluyor. Üstteki görselde olduğu gibi “b, c, d, e, f, g ve h” olarak farklı harflerle isimlendirilen yedi TRAPPIST-1 gezegeninin üç tanesi yıldızlarına, yüzeylerinde sıvı halde su bulunmasına izin verecek bir mesafededir. Bu yüzden, bu gezegenleri yaşanılabilir olarak nitelendiriyor.

Yeni bir çalışmada, bu gezegenlerin her birinin ne kadar UV (ultraviyole) radyasyon aldığı da birçok astrofizikçi tarafından ölçüldü. Gezegene ulaşan UV radyasyonları, milyarlarca yıllık süreçte gezegenlerin yüzeylerinde ne kadar su bulunduğu ile doğrudan alakalı oluyor.

Ayrıca yıldızdaki radyasyonunun, çok uzun zaman önce gezegenlerin atmosferlerini yok etmiş olduğu da tahmin ediliyor.

Astrofizikçiler, Hubble Uzay Teleskopu’nu kullanarak bu gezegenlerin ne kadar UV radyasyonuna maruz kaldığını ölçtü. Raporlarında da, bu gezegenlerin 8 milyar yıl içerisinde, sistemin oluşumundan bu yana, ne kadar su kaybetmiş olabileceğine dair tahminlerine yer verdiler.

Yine de TRAPPIST-1 gezegenlerinde yer alan suyun, yaşam için gerekli miktarda olduğu, hatta dünyadaki su miktarınından bile fazla olduğu ön görülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın