PAYLAŞ

Uzun zamandır gündemimizde olan Tesla ve SpaceX‘in CEO‘su Elon Musk, insanlığın en güçlü roketi olan Falcon Heavy‘i geçtiğimiz saatlerde Mars‘a doğru fırlattı.

Üstelik Falcon Heavy‘in içerisine yerleştirilen Tesla Roadster ve SpaceX‘in geliştirme aşamasında olan astronot kostümü de böylelikle Mars‘a doğru yol almaya başladı.

Falcon Heavy, böylelikle planlanan ilk test uçusuna da başladı.

Falcon Heavy’nin ön kapsülünde Mars’a doğru yer alan Tesla Roadster’ın atmosferimiz dışındaki ilk görüntüleri!

Tüm dünyanın canlı olarak gerek internet üzerinden, gerekse televizyon yayınlarında naklen yayınladığı bu fırlatılış, 21. yüzyılın en önemli uzay gelişmeleri arasında yer aldı.

Bünyesinde tam olarak 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy Falcon, SpaceX‘in daha önce tarih yazan ve en güçlü roketlerinden biri olan üç tane Falcon 9 ile fırlatılış sırasında ürettiği 5.000.000 pound itme gücüyle NASA‘nın geliştirdiği en güçlü roket olan Saturn V‘den daha da güçlü bir şekilde fırlatıldı.


NASA ile işbirliği halinde olan SpaceX, kalkışta kullanılan Falcon 9‘lardan iki tanesini Kennedy Uzay Merkezi üzerine indirdi ancak diğerinde ise başarısız oldu. Bu başarısızlığın sebebi ile hemen araştırılmaya başladı.

Falcon Heavy‘nin ön kapsülünde bulunan Tesla Roadster ise Mars’a doğru yola çıktı. Araç, Mars yörüngesine girene kadar tam 8 ay boyunca yolda olacak.

Test olduğu için içerisinde ticari bir uydu ya da benzeri bulunmayan roket, kalkışı canlı izleyenlere eski uzay ruhunu yeniden yaşattı.

Falcon Heavy‘nin başarısı ve bu test uçusunun sonunda ise SpaceX, yakın gelecekte Ay‘a turist götürme ve Mars‘ta kolonileşme planları üzerinde büyük bir kilit rol oynayacak.


Artık Gelecekteyiz!

Canlı Yayın: SpaceX, Tesla Roadster’ı Mars’a yolluyor!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın