PAYLAŞ

Tesla Motors ve SpaceX‘in kurucu ve CEO‘su olan Elon Musk, SpaceX‘in yeni ve en güçlü roketi olan Falcon Heavy‘in içerisine Tesla Roadster‘ı koyacağını ve bu aracı da Mars‘a göndereceğini açıklamıştı. Konu ile ilgili olarak ilk haberleri de sitemizde sizlere sunmuştuk.

Falcon Heavy, bugün Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü‘nden uzaya fırlatılacak.

İnsanlık, bugün ABD‘nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği aya giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roketi uzaya gönderiliyor olacak.

SpaceX‘in ürettiği Falcon Heavy adlı roketin taşıdığı Tesla Roadster‘ın, ön koltuğunda ise firmanın üretim aşamasında olan astronot giysilerini giyen cansız bir manken oturacak.

Böylelikle Tesla Roadster, hem Mars‘ta, hem de güneş sistemimizde yer alan ilk araç olacak.

Araçtaki radyoda ise David Bowie‘nin Space Oddity şarkısı çalacak.

Tesla’nın Roadster adlı aracının, SpaceX’in Falcon Heavy roketi içerisindeki görünümü.

Elon Musk‘ın basına yaptığı açıklamada ise bu arabanın dünyadan 400.000.000 km uzağa gideceği ve Falcon Heavy roketi ile de güneş sistemimizde saniyede 11 km yapacağını açıkladı.

Tahminlerine göre ise Tesla Roadster‘ın yörüngede birkaç yüz milyon, hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz diyerekten ekledi.

Ayrıca Elon Musk, araca takılmış olan kameralardan yepyeni görüntüler elde etmeyi umduklarını da dile getirdi.

Türkiye saati ile 21:30 ile 22:00 arasında fırlatılması planlanan Falcon Heavy, canlı olarak yayınlanacak ve hatta aracın uzaya gönderilmesi sırasında binlerce kişinin Florida kıyılarından izlemesi bekleniyor.

SpaceX, fırlatma işleminin 3 saat süreceğini, teknik bir aksaklık yaşanması durumunda ikinci girişimin önümüzdeki çarşamba gününe ertelenebileceğini de ayrıca açıkladı.

SpaceX‘in Falcon Heavy roketi, tamamen dolu bir Boeing 737 yolcu uçağını yörüngeye taşıyacak kadar güçlü.

Roketin bu özelliğiyle NASA‘nın astronotları aya taşıyan devasa roketi Saturn V‘i takip ediyor.

Öte yandan NASA da, insanları Ay‘a ve daha sonra da Mars‘a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor.

Ancak projede yaşanan gecikmeler nedeniyle ilk test uçuşunun 2020‘yi bulabileceği ifade ediliyor.

Özellikle NASA, ABD ordusu ve özel şirketler bugünkü test uçuşunu yakından takip ediyor olacak. Diğer yandan tüm gözler Elon Musk‘ın üzerine de çevrilmiş durumda.

Falcon Heavy projesi ilk kez 2011‘de ilan edilmiş, ilk uçuş 2013 için planlanmıştı.

Futurizma Youtube Kanalı Açıldı!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın