PAYLAŞ

Geride bıraktığımız 2017 senesinde birçok önemli gök olayları ve keşifler gerçekleşti. Bu olayları şu an için tek tek sıralayamayacağız ancak bu sene daha fazlası olacağı kesinleşen bu olayları, Science Alert dergisi tüm bilimsel ön görülüğü ile derlemiş durumda.

Yine de buna rağmen mutlaka insanlığın henüz ön göremediği olaylar yaşanacak. Bunları da ilerleyen zamanlarda yaşayarak göreceğiz. Biz de Futurizma olarak bu önemli olayları, Türkçe olarak sizlere sunmak istedik.

2018 senesinde yaşanacak olan Güneş ve Ay tutulmaları!

Bu sene tam bir güneş tutulması olmayacak ancak dünyanın çeşitli yerlerinden görülebilecek üç tane parçalı güneş tutulması, iki tane tam ay tutulması gerçekleşecek.

31 Ocak 2018 – Ay tutulması olacak ve Avustralya, Kuzey Amerika, Doğu Asya ve Pasifik Okyanusu’ndan izlenebilecek.

15 Şubat 2018 – Parçalı güneş tutulması olacak ve Antarktika, Şili ve Arjantin’den izlenebilecek.

13 Temmuz 2018 – Parçalı güneş tutulması yeniden gerçekleşecek. Antarktika ve Avustralya’nın güney bölgesinden izlenebilecek.

27 Temmuz 2018 – Ay tutulması olacak. Avrupa, Afrika, Batı ve Orta Asya’nın yanı sıra Batı Avustralya’dan da izlenebilecek.

11 Ağustos 2018 – Parçalı güneş tutulması olacak. Kanada’nın kuzeydoğu bölgesinde, Grönland’da, Kuzey Avrupa ve Asya’nın kuzeydoğu bölgesinde izlenebilecek.

Meteor Yağmurları!

Perseid ve Geminid başta olmak üzere bu sene de bir dizi meteor yağmurları olacak. Bunları çıplak gözle ya da dürbün ile daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

12 – 13 Ağustos 2018 – Perseid meteor yağmuru olacak. Saatte 60 göktaşının düşecek.

13 – 14 Aralık 2018 – Geminid meteor yağmuru olacak. Saatte 120 göktaşı düşecek.

Kara Delikler!

2017‘nin Nisan ayında, çok sayıda teleskopun yer aldığı bir proje olan Event Horizon Telescope (EHT), ışığın bile kaçamayacağı kadar fazla çekim gücü olan kara deliğin ufkunun fotoğrafını çekmişti.

Galaksimizin merkezinde bulunan süper kara delik olan Sagittaurus A‘nın beş günlük gözlem sırasında çekilen fotoğraflarını 2018’in başlarında görebileceğiz.

Tam tarihi ise maalesef belli değil.

Ay Keşifleri ve Gözlemleri!

Bu sene Ay ile ilgili olarak yaşanacak olan tüm gelişmeler, teleskoplar ve dürbünler aracılığıyla dünyadan izlenebilecek.

Bu bazı olaylar ise;

– Hindistan, bu sene tarihinde ilk defa Ay’a bir misyon gönderecek.

– Çin’in, Chang’e 4 ve Chang’e 5 misyonları da Ay’da keşif yürütecek.

– ABD, bu sene yeniden Ay’a astronot gönderirse, o da dünyadan izlenebilecek.

Amerika yeniden Ay’a gitmek için hazırlanıyor!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın