PAYLAŞ

Çin – Hindistan gibi ucuz iş gücüne dayalı ekonomiye bağlı ülkelerde gelişmiş ülkeler ve büyük şirketlerin kurduğu fabrikalar kapanacak. Bu ülkeler robot teknolojisinin ilerlemesi ile kendilerine ait olmayan sanayi tesislerinin yurtlarından ayrılışını hüzünle izleyecektir. Çünkü gelişmiş ülkeler, ucuz işçilerin olduğu ülkelerde fabrikalar kurmak yerine robot işçilerden oluşan fabrikaları kendi ülkelerinde kuracak. Bu da her ülkenin üretimi kendi yerlisi haline gelecek demek. Hindistan ve Çin bunu en iyi bilen ve tehlikede olan ülkeler olduğu için son dönemde yazılıma çok önem vermeye başladılar. 

Tüm bunları tahmin etmek için futurizmcilik oynamaya bile gerek gerek yok, zaten tüm bunlar uzun yıllardır oluyor bunu da herkes biliyor. 

Her ne olursa olsun robotların götürdüğü meslek sayısı ne kadar fazla olursa olsun yeni yaratacağı meslek alanı sayısından az olacağı kesindir.

https://willrobotstakemyjob.com/ isminde bir site hangi mesleklerin gelecekte yok olacağı ihtimalini hesaplıyor. Şu anda yaptığınız veya hayalinizdeki mesleği buraya yazarak gelecekte bu işi robotların alıp almayacağının tahminen öğrenebilirsiniz. Site malesef İngilizce.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın