PAYLAŞ

Teknolojinin ve bilimin hayatımızdaki ağırlığı giderek artmakta. Halihazırda ilk sanayi devriminden beri tüm dünyada zaten iş gücü parça parça makinelere aktarılmakta. Bu kadar hızlı gelişen teknolojide halihazırda 100 yıl gibi bir süredir robotikle uğraşılıyor.  Gelecekte fabrikaların büyük çoğunluğu maliyeti daha düşük olduğu için robotları çalıştıracak.

Hem ülkemizde hemde tüm dünya genelinde firmalar üretim maliyetlerini düşürmek adına ucuz üretim yerleri ararlar. Tüm dünya ülkelerin üretimlerini çin’de yapmasının en büyük sebeplerinden biri budur. Çünkü Çin’de iş gücü ucuzdur.

Günümüzde şoförlüğü yok edecek self-driving yani sürücüsüz gidebilen otomobiller çoktan geliştirildi. Sadece seri üretim aşamasına ulaşılamadı ve yaygınlaşmadı. Her yerde bankaya gitme ihtiyacını büyük ölçüde azaltan ATM’lerle dolu, artık banka işleri cep telefonunda bile yapılabiliyor. ATM’ler bile gereksiz hale gelmeye başladı.  Bir şirketin müşteri hizmetlerini aradığımızda ilk etapta gerçek bir insanla konuşmuyoruz, onun yerine dijital asistan ile konuşuyoruz.  Daha günümüzde bile otomasyon teknolojileri tarımda, imalat sanayinde, satışta ve bir çok sektörde ihtiyaç duyulan işçi sayısını azımsanamayacak ölçüde azaltmış durumda. Özelikle  ağır sanayide robot kullanımı süratle artıyor, bunu gözlemlemek için herhangi bir otomotiv veya beyaz eşya üretim tesisini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar desteği ile hareket sağlayan aletlerin tümü, yaklaşık on yıl önce Türk sanayisinde oldukça yüksek teknolojik makineler olarak görülürken, şimdilerde konvansiyonel (klasik, sıradan, geleneksel) makineler kadar olağan bakılıyor.

Eskiden her işi insan yaparken 18. yy.’da ilk makineler ortaya çıktı ve bugüne kadar etkinliğini katlayarak arttırdı. Artık daha sonra işçi sınıfı mühendise ve bilim adamına dönüştü. İnsanların basit işlerde değil de, bilim üretmek için yada bilimi hayata uyarlamak için kullanılmaya başlanması manasına geliyor ve bu durum gelecekte de katlanarak devam edecektir. Yeni bir sanayi devriminin gerçekleşmesi tüm insanlığın hayat standartlarını muazzam seviyede yükseltecektir.

Yani işçilik kavramı yok olabilir derken aslında işsiz kalıp sokakta aç ve evsiz yaşamayacaklar. Artık insanlar daha vasıflı işlerde çalışarak topluma ve medeniyetin gelişimi için daha faydalı bireyler olacaklar. Yani işçi sınıfı asla tamamen yok olmayacak, ama buyuk ölçüde azalacaktır. Robotların bir bilinci olmadığı için, robotları programlayan ve tasarlayan bir bilgi işçisi sınıf olacaktır. Bu yüzden en değerli kaynak bilgi ve işlemgücü olacaktır.

Geleceğin ekonomisi ihtiyaç değil eğlence ve kültür temelli olacak.

Henry Ford’un basit yürüyen bant sistemiyle seri üretimi getirmesiyle, aslında zaten kısmen gerçekleşmiş olan şeydir bu dönem. Bu süreçte sanayi devrimi önemli bir başlangıç noktası olarak alınması gerek. Tam da o andan beri dünyada devam eden bir mekanikleşme süreci vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın