PAYLAŞ

Remastering Akımı

Oyunlarda 2010’lu yıllarda iyice popülerleşen “Remastered” oyunlar füryası aldı başını gidiyor. Grafik teknolojileri gelişiyor fakat yapımcılar artık artık eskisi kadar yenilikçi yapımlar üretemiyor. Bu yüzden kısayol olarak 80’lere başvurdular. Aynı şey sinema için de geçerli Star Wars, Terminatör, Jurassic Park gibi filmlerin tekrardan gündeme gelmesinin sebebi budur. Yakında Geleceğe Dönüş’ün yeni filmlerini görsek şaşırmayız.

Remastered etiketi, eskilerin günümüz teknolojisiyle tekrardan ele alınmış remake edilmiş revizyon hali demektir. Oyunlarda genellikle model ve doku kalitesinin artırılması, derinlik ve sis eklenmesi, son olarak ışıklandırmanın elden geçirilmesi şeklinde yapılır. Oyun şirketleri eski ve başarılı oyunlarının ekmeğini tekrar yemek için eski oyunları tekrar günümüz teknolojisi ile güncelleyerek piyasaya sürüyor ve bunun için büyük yatırımlar yapıyorlar.

İyi yanları: Bu sayede hem eski nesil oyuncular tekrardan eski güzel anılarını tazeliyor ve yeni nesil oyuncular da bu kaliteli yapımlardan uzak kalmamış oluyor. Oyuncular bir önceki jenerasyona çıkan oyunları, bir önceki konsolu almadan oynama şansı kazanmak.

Kötü yanları: Eski oyunları sadece çözünürlüğünü arttırarak olduğu gibi yeni oyunmuş gibi satışa sunulması bir çeşit para tuzağı olarak görülüyor. Tek kaygı ekonomik olduğu zaman ortaya çıkan iş çoğunlukla rezildir. Yapımcı ekibin remastered oyunları ile uğraşırken yeni bir oyun veya bir devam oyununun çıkışının gecikmesi sorunu doğabilir.

Remaster oyunların en iyi örneklerinden birisi Call of Duty4: Modern Warfare Remastered.

Gönüllü Mod Yapımcıları Tarafından Geliştirilen Remake Modları

En sevdiğimiz klasik video oyunları makyajlanarak yeniden piyasaya çıkıyor. Ancak bu, geliştirmeleri yapan büyük oyun geliştiricileri değil, bağımsız mod yapımcıları da var. Bu işleri yapmak aylarca hatta yıllarca çalışmak, yüksek tasarımcı ve kodlayıcı uzmanlığı gerektiriyor. Bu tip oyun modlama işleri küçümsenecek ve hafife alınacak bir iş değil. Bu iş tıpkı eski mobilya veya sanat eserlerini restore etmek gibi çok emek gerektiren bir şey. Sabır ve bilgi gerektiren yetenekli zanaatkarlar için bir iş. Modcular bu işi çoğu zaman para bile kazanmıyor. Sırf oyunun hayranı oldukları için aşkla bu işi yapıyor.

GTA 5 eski bir oyun olmamasına rağmen bilgisayarlarının gücünü daha da zorlamak isteyen grafik sevdalıları, oyunu sanki GTA 6’ymış gibi süper grafiklerle oynuyorlar. GTA San Andreas’ın grafiklerini GTA5’in seviyesine çıkarıyorlar. Skyrim’i grafik yükseltme modları ile bambaşka bir atmosfer haline getiriyorlar. Witcher 1’in grafikleri Witcher 3 ile aynı hale geliyor. Bir çok kişinin çöp gibi grafikler dediği eski ve unutulmuş oyunlar yüksek çözünürlüklü yeni nesil grafik modları ile modern oyunlara kafa tutar hale geldi. Ve son olarak Return to Castle Wolfenstein ve Resident Evil 3 gibi daha yüzlerce geliştirilen böyle modlar var.

BLACK MESA XEN

Gönüllü bir ekip olan Crowbar Collective tarafından 2004’ten beridir geliştirilmekte olan BLλCK MESA isimli Half-Life remake oyununda eksik olan XEN bölümleri oldukça cıvıl cıvıl egzotik bir atmosfer sunuyor. Çıkış tarihi: Kasım 2019 olması planlanıyor ancak şu an oynanılabilir beta sürümü var.

Half-Life 2: MMod

9 yılda geliştirilen Half Life 2 MMOD çok gelişmiş bir oyun deneyimi sunuyor. Mod, Source motorunun en güncel halini kullanan CS:GO’daki silah dinamikleri ve fiziklerini Half-Life 2’ye aktarıyor. Grafikleri ve yapay zekayı daha da geliştirerek oyunu daha epik ve sinematik bir tecrübe haline getiriyor. Bu modlar sayesinde eski oyunlar hiç eskimiyor.

Modları Kombine Etmek

Oynadığı oyundan nasıl zevk alınacağını iyi bilen mod uzmanları bu oyunlar için yapılan modların getirdiği geliştirmelerle yetinmeyip en iyi modları toplayıp hepsini aynı anda çalıştırarak oyunun en mükemmel formuna dönüştürüyor. Half-Life2 MMOD’un getirdiği grafik yükseltmelerinin üzerine Cinematic Mod’u da ekleyerek daha detaylı ve atmosferik harita geliştirmelerini de ekleyince olağanüstü bir oynayış kazanılıyor. Ancak bunu yapabilmek için biraz güçlü bir bilgisayara ihtiyaç var ve oyunun boyutu 50 GB’ı geçiyor. Bu kadar fazla geliştirmeler daha da yetmediyse Gamebanana gibi sitelerden son zamanlarda çıkan MMOD için geliştirilen özel ve süper gerçekçi silah skinleri yükleyerek oyun deneyiminizi en iyisinin de ötesine ulaştırabilirsiniz. Ben de BLACKLINE isimli youtube kanalımda bu tip remastered modlarının oynayış videolarını longplay vlog olarak yayınlıyorum. Eğer modları siz de izlemek ve oynamak isterseniz kanalıma abone olabilir ve yorumlarda modların yüklenişi hakkında yardımcı olabilirim. Ayrıca FUTURİZMA/ÜSTGÖRÜ Facebook grubumuzda da bu konular hakkında tartışabiliriz.

2019 yılında Half-Life 2 oynamak böyle bir şey. MMOD, Cinematic Mod ve Juniez’ USP moduyla oyun sanki Half-Life 3 kalitesine ulaştı. Bu gerçekten çılgınlık.

Sanatsal Yaklaşımlar

Artstation’da düzenlenen Half-Life Remastering Challenge etkinliğinde sanatçılar oyundaki itemleri, silahları, karakterleri veya haritaları yeniden tasarlıyor. Ancak oynanılabilir mod olarak değil sadece görsel sanat amaçlı olsa da gerçekten çok ilham verici çalışmalar yapılıyor.

Half-Life’ın en ölümcül silahı Tau Cannon. Sanki bakınca bilimsel olarak böyle bir silahın gerçek olması mümkünmüş gibi görünüyor ki zaten biz futurizma olarak buna yürekten inanıyoruz. Resmin arkasında silahın orjinal versiyonu görünüyor. Silahın çalışırken çıkardığı ses hala kulaklarımızda yankılanıyor.
GTA’nın en ilkel hali olan ve kuşbakışı oynanan GTA2’yi bu grafiklerde oynamak acaba nasıl bir şey olurdu?

Ve şimdi de devreye yapay zeka giriyor!

Oyun şirketlerinin milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı, mod geliştiricilerinin onlarca yılını aldığı işler yapay zeka sayesinde 10 dakikalık iş haline geliyor. Amatör mod yapımcıları, yapay zekalı makine öğreniminin klasik oyunların grafiklerini geliştirmek için mükemmel bir araç olduğunu keşfettiler.

Geçtiğimiz Mart ayında Reddit kullanıcısı BearborgOne, sevilen klasik GameCube oyunu Metroid Prime 2’ı yeniden yapılandırmak için ESRGAN adlı programı kullanarak oyunu 4K grafiklerle restore etti. Yazılım, dokuları ve verileri topladı, analiz etti ve düşük çözünürlüklü bulanık grafikleri netleştirdi, düzeltti ve keskinleştirdi.

Yapay zekanın en iyi vaatlerinden biri, yepyeni bir çalışmanın özenli bir şekilde yaratılmasını zorunlu kılmak yerine önceden var olan görseli detaylıca geliştirme yeteneğidir. Bu, eski oyunlarda grafikleri geliştirmek için YZ’yi kullanma potansiyeli sayesinde yakın gelecekte tamamen değişebilir. Aslında yapılan şey zaten halihazırda var olan varlıkları daha yüksek kalitede yeniden yaratmaktır.

Yükseltme algoritmaları oldukça basit bir mantıkla çalışır. Örneğin, boyutunu iki katına çıkarmak için 50 x 50 piksellik bir görüntüyü yükseltmek istiyorsanız, algoritma, mevcut olanların arasına yeni pikseller ekleyerek yeni piksellerin rengini komşularının ortalamasını temel alarak seçer. Yapay zeka kendini milyonlarca düşük çözünürlüklü ve yüksek çözünürlüklü görüntüyü analiz ederek kendi kendini eğitir. Çoğu zaman, yüksek çözünürlüklü bir görüntünün düşük çözünürlüklü halini gördüğünde nasıl göründüğünü tahmin ederek öğrenmeye başlar.

Çok basitleştirilmiş bir örnek vermek gerekirse: bir tarafta kırmızı bir piksel ve diğer tarafta mavi bir pikseliniz varsa, ortadaki yeni piksel mor renkte görünür.

İşin Gelecekteki Fütüristik Boyutu

Gelecek tahminleri yapmak gerekirse bu tip yazılımlar yakında o kadar çok yaygınlaşacak ki bir gün en sevdiğiniz eski klasik yapımları kendiniz canlandırarak modern grafiklere dönüştürebileceksiniz. Asıl mesele sadece eski retro oyunları yeniden modern grafiklere dönüştürme değil. Hiç bir oyunu yapılmamış bir kitap, çizgi roman, film gibi yapımları yada kendi yazdığınız bir hikayi yapay zeka analiz ettirerek, tıpkı yukarıdaki GTA2 görselleri gibi hayran çizimlerine bakarak tüm kitabın hikayesini herhangi bir tasarımcı ve programcıya ihtiyaç duymadan bir oyun simulasyonuna dönüştürebilir.

Bu durumda bir çok oyun şirketi farklı bir yapılanma yoluna gidebilir hatta bir çoğu batabilir, bir çok programcı ve tasarımcı işsiz kalabilir. Yapay zekanın egemen olduğu bu yeni düzende başarılı olmanın tek yolu hayal gücünden geçiyor. Oyun şirketleri artık işe yazılımcı ve tasarımcı almak yerine hayal gücü yüksek senaryo yazarlarını işe alacak. Yapay zeka da bu yazarların hayal gücünü dijital verilere dönüştürerek gerçek bilgisayar grafikleri haline getirecek.

Belki de bunu yapmak için gelecekte Neuralink gibi beyin-bilgisayar arayüzü implant çipleri kullanılabilir. Geçen geceki gördüğünüz ilginç rüyayı oyun-simulasyon haline getirerek internette satarak para kazanabilirsiniz.

Rüyada öğrenme bu teknolojilerle mümkün hale gelirse insanlar sizin gördüğünüz veya sizin tasarladığınız rüya simulasyonunu uyurken oynayabilir. Hatta insanların artık online rüya ağı sistemleri geliştirdiği uyurken bambaşka, uyanıkken bambaşka biri olarak dünyada yaşadığı bambaşka bir dünya düzeni kurulabilir. Ready Player One filmindeki gibi bir simulasyon dünyası.

Peki ya sizin en çok süper grafikli remastered versiyonunu oynamayı istediğiniz retro oyun hangisi? Yoruma yazın…

Haber Kaynakları: Futurism, Extremetech, Verge Kapak görseli: Elemental79

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın