Ana sayfa Bilim Plüton benzersiz bir soğutma sistemine sahip

Plüton benzersiz bir soğutma sistemine sahip

10
0
PAYLAŞ

NASA/JPL’ın güneş sistemimizdeki araştırmaları sırasında üzerinde yoğunlaştığı Plüton’da ilginç bir soğutma sistemiyle karşılaştı.

Neptün ötesi cisimlerin ilki ve Kuiper Kuşağuı’nın başlangıcı olan Plüton’da, New Horizons’ın bir sene sonra dünyamıza ulaştırdığı verilerini analiz eden NASA çalışanları, cüce gezegenin atmosferi hakkında şaşırtıcı bilgilere ulaştı.

Bu bilgilerde ise Plüton, güneş ışınlarına atmosferindeki gazlarla değil, katı parçacıklarla karşı koyan tek (atmosfere sahip) gök cismi olduğu ortaya çıktı.

Buzul cücenin beklendiğinden çok daha soğuk olmasının sebebi ise sahip olduğu kalın sis tabakası oluyor. Ayrıca atmosferdeki hidrokarbon kümelerin ısıyı uzay boşluğuna yansıtarak Plüton’un derin dondurucu halini almasını sağladığı belirtildi.

Birçok gezegenin ısısı, atmosferlerindeki gaz yoğunluğuna göre değişiyor. Belli gazlar, güneş ışınlarını diğerlerine göre daha iyi muhafaza ediyor.

New Horizons verilerinde ayrıca; Plüton’un atmosferi 20 farklı sis tabakasından oluşuyor. Her biri onlarca nanometre boyutundaki hidrokarbon parçacıkları atmosferde bir araya gelerek soğutma sistemine dönüşen sis tabakasını oluşturuyor.

Mart 2017’de açıklanan bir diğer araştırmaya göre de bu hidrokarbon kütleleri zamanla yüzeye karışarak Plüton üzerinde görülen farklı renk tonlarının oluşmasını sağlıyor.

Ayrıca Plüton’un, Nükleer Yanardağlara sahip olabilme ihtimalinin olduğu da tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın