PAYLAŞ

Normalde yapımı çıkış tarihine yetişmeyen oyunlar, ya ertelenir ya da patch dediğimiz güncellemeler ile eksiklikleri giderilerek, oyunun tüm sorunları çözülürdü. Bu durum 2010‘dan sonra değişti…

2000‘li yılların başlarında yapımı tam olarak tamamlanmayan oyunlar kısaca ertelenirdi. Tam bir şekilde GOLD olmadan da karşımıza çıkmazdı ancak şimdi GOLD Edition denilen bir şeye de daha yüksek miktarda ayrı gene para ödüyoruz. Bu konuya da yazmaya üşenmezsem başka bir zamanda değineceğim.

Dört sene öncesine gidecek olursak; Assassin’s Creed: Unity, Watch_Dogs gibi Ubisoft oyunlarının yapımı hızlıca tamamlanıp; “Sorunları da ne de olsa oyunu güncellemeler ile tamamlarız” mantığıyla piyasadaki yerini alıyordu. Bir noktadan sonra bu konuda da bardağı taşırınca şirket politikalarını gözden geçirme kararı aldılar ve neyseki durumu son iki senede hallettiler.

Beterin beterini şu an Activision, Call of Duty: Black Ops 4 ile yapıyor. Burada asla ve asla geliştirici firma Treyarch‘ı suçlamıyorum, suçlamayacağım. Çünkü tek sebep dağıtımcı firma olan Activision‘ın saçma sapan politikaları…

Call of Duty serinine ait olan Black Ops serisi, ilk oyunda olduğu gibi Vietnam ve 60‘lı yılların Soğuk Savaş dönemini konu alıyordu.

Bunun devamında ise Future Wars olarak adlandırdığımız yakın geleceğe yani 2025 senesinde giderek arada yaşanan timelanse olayıyla yine 80‘li yılların Soğuk Savaş dönemine gitmiştik. Özellikle de Alex Mason, Frank Woods ve Jason Hudson gibi karakterlerimizin de macerasını sonlandırmıştık.

Bir önceki nesilde en harika yıllarını yaşayan Call of Duty serisi, Modern Warfare üçlemesi ve Black Ops ikilemesi olarak kararlaştırılmış ve böylelikle sona ermişti. Ne olduysa her şey Ghosts ve Advanced Warfare sonrası değişti.

Gelelim yakın geçmişimize…

Modern Warfare 2‘de gördüğümüz ve benimseyerek sevdiğimiz Ghost adlı karaktere odaklı yeni bir spin-off Call of Duty oyunu dedikoduları, 2010 senesinde daha Black Ops piyasaya çıkmadan yankı bulmuştu. Bu dedikoduların sadece hayran çalışmalarından ve iddialardan başka bir şey olmadığı ortaya çıktı. Yine de buna rağmen Activision‘a bir fikir doğmuş, bu karakterlerden alakasız bir şekilde Call of Duty: Ghosts adlı yepyeni bir yapım günümüz modern savaşlarını konu alarak piyasadaki yerini almıştı.

Ghosts sonrası geliştirici firma olarak üçlü rotasyona geçen seri, bu sefer Modern Warfare 3‘ün yapımına destek veren eski Dead Space geliştiricilerinden oluşan Call of Duty: Advanced Warfare ile yeniden yakın geleceğe ve exosuit ile donatılan özel askerlere, özel askeri şirketlere değinilmişti. Son olarak ise 2015 senesinde Call of Duty: WWII ile de geçmişe gidecektik ancak ipler orada koptu.

Öncesinde ikileme olarak planlanan Black Ops serisine bir üçüncü oyun, aynı sene içerisinde katıldı. Normalde bir sene modern savaşları, bir sene geleceği ve bir sene de geçmişe gideceğimiz serinin tüm imajı futuristik savaşlara büründü.

Tüm bunlara rağmen kitle olarak son nesili transhumanizm çağına alıştıran bu seri, bir yandan da tüm benliğini kaybedecek duruma gelecek bir şekilde karışık ve düzensiz bir şekilde karşımıza çıkmaya başladı.

Black Ops III ile isim anlamında da olduğu gibi “Kara Harekatı” olarak seri bir anda her dönemi konu alabilen, farklı karakterler, teknolojiler ve askeri değerler olacak diye “Black Ops” markası ikileme benliğini ortadan kaldırdı.

Infinite Warfare ve asıl yapımcısı Treyarch‘ın ellerinden alınan ve Black Ops III yüzünden rötara uğrayan World at War serisinin ikinci oyunundan sonra tahmin edildiği gibi Black Ops IV duyuruldu!

Pardon IIII. Roma rakamları yerine güzel bir şekilde rütbe çizgileri eklendi yani…

Yeni oyunun World Premiere videosu henüz yayınlanmadı. Call of Duty: Black Ops IIII ile ilgili olarak bildiğimiz tek şey ise Treyarch tarafından geliştirildiği, 12 Ekim 2018 tarihinde ise PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One için piyasada olacağı…

Yayınlanan logoyla birlikte roma rakamı yerine rütbe detayı hoşuma gitti. Serinin modern savaşa döneceği dedikodusu da hoşuma gitti ancak hikaye modu yetişmediği için ve bu modun olmayacağına dair olan dedikoduların gerçek olabilme ihtimali ise asla hoş olmadı.

Asıl buraya odaklanalım: Örnek verebilmek için aşağıda Steam hesabımdaki Call of Duty: Black Ops III‘ün özelliklerine hızlıca bir bakalım…

Campain, Multiplayer, Zombies mode gibi tüm oyun modları, ayrı ayrı gözümüze sokuluyor ancak oyun çıkınca hepsi tek bir pakette inmişti. Demek ki bu gözüken detay, oyunun kendi modları içerisinde bölüneceği anlamına geliyormuş. Bundan başka bir anlam da çıkaramıyorum.

Görülen şu ki muhtemelen Black Ops 4‘te de Multiplayer başta olmak üzere Campain hariç diğer modlar yayınlandıktan aylar sonra hikaye modu ücretsiz olarak piyasaya çıkabilir ya da DLC olarak parayla satılabilir.

Yani artık oyunların Multiplayer sürümlerinin önce satılacağı ve single bağımlısı insanlar olarak da bu hikaye modlarına para vereceğimiz anlamına geliyor olabilir.

Bu konuda firmaların böyle fikri olmayabilir, belki ilk benden çıkan bir fikir olarak bunu söylemiş gibi olabilir fakat yazdıklarım da her zaman banlananların yer aldığı Max Payne 3 serverları gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde sınırlı kalacaktır merak etmeyin…

Eğer başlıkta belirtmiş olduğum gibi oyunu ertelemek yerine, eksik bir şekilde çıkarıp piyasaya sürerlerse; kesinlikle ne olursa olsun oyunu satın almayın.

Bunun bir farklı versiyonunu 2008‘de benzerini EA ile yaşadık. EA, bir DLC çıkarak ve biz oyuncular da bu DLC‘leri satın alarak DLC kültürünün tohumlarını suladık. Ubisoft‘un oyunu çıkar, sonra patchleriz mantığını benimsedik.

İşte şu an ise Black Ops 4 ile olası olarak online destekli oyun satılarak Campain modlar paralıya çevirilebilir. Hatta Campain, Multiplayer, Zombies gibi olarak da oyunlar ayrı ayrı modlar halinde satılabilir. Buna engel olmamız da bizim elimizde.

EA‘nin iki sene üst üste aldığı altın dışkı ödülünden sonra firmanın toparlanması, CEO değişikliği ve Battlefield: Hardline hariç harika yapımlarla, hatta yılın oyunlarını çıkarmayı başarmaları sırasında geçen sürede en büyük zararı biz oyuncular gördük. Benimsediğimiz oyunların yarattığı hayal kırıklıkları, harcanan paranın zaten yeterli.

Bardağı taşıran Ubisoft‘un, Assassin’s Creed serine ara vermesi ile seriyi toplaması, Far Cry ile aynı hataları yapmamaya çalışması bizim lehimize olmuştu. Olur da Call of Duty: Black Ops 4 ile hikayesiz mod gelirse, Activision‘un bu bir senesinin böyle sorumsuz bir karardan dolayı boşa gitmesini isterim. Kaldı ki Treyarch, 2015‘ten beri ne yapıyordu?

Bu yazdıklarım ise şu anlık varsayımdan ve oyun medyasından gelen bülten ve haberlerden ibaret. 17 Mayıs‘ta nasıl bir yapım olacağını göreceğiz. Tabi bu dediklerim yapılamayacak bir şey de değil. O yüzden de erken öten horoz olarak yine baltalanmamda fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın