PAYLAŞ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olan RTÜK, yeni torba yasa sayesinde Netflix, Youtube, BluTV, Spotify gibi platformlardaki içerikleri denetleyecek. Böylelikle içeriklere göre de kısıtlamalar ve düzenlemeler getirecek.

Konuyla ilgili hazırlanan torba yasa tasarısı, TBMM‘ye gönderildi. Torba yasa tasarısının 73. maddesi RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara müdahale yetkisi veriyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi halinde YouTube gibi video içeriği sağlayan platformlarının yanı sıra, para ödeyerek üye olduğumuz BluTV, Netflix‘in yanı sıra Spotify gibi müzik platformları da RTÜK tarafından denetlenecek. Uygunsuz görülen dijital servislere erişim engellenebilecek.

İnternet üzerinden yayın yapmak isteyen ve hali hazırda standart yayın lisansı bulunan kuruluşlar da internet yayın lisansı almak zorunda kalacak.

Lisans almayan veya bir şekilde lisansı iptal edilen kuruluşların internet yayın kanalları RTÜK tarafından yasaklanabilecek.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, torba yasanın iletişim ve haberleşme özgürlüğüne darbe vuracağı görüşünde.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yasanın ifade özgürlüğünün kısıtlanması için getirilmediğini, internetten faydalanarak başka suçları işleyen kişileri hedef aldığını söyledi.

Amerikan Pastası neden hiç güncelliğini kaybetmiyor?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın