PAYLAŞ

Öncelikle bahsetmem gerekir ki; bu içerik son derece açıklayıcı ve derincesine inen bir konu değil. Bu konuyla (Level Designer) olmak ile ilgili temel bilgileri kısa cümlelerle açıklayan ve Crysis’e harita tasarımı örneği ile eski arşivleri yeniden paylaştığım bir konudur.

Level Design, oyun geliştiriciliğinin en önemli ve olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Bir oyundaki harita tasarımı, seviye/bölüm tasarımı, çevre mekaniklerinin oluşumu, oyundaki bir bölümü tepeden haritalandırma (radar, gösterge), öldüreceğimiz düşmanların yerleştirilmesine kadar bölümlerin hazırlama adına yapılan bir iştir.

Level Designer ise Level Design işini yapan kişilere denir. Özetle bu iki kavram budur.

Crytek’in, CryEngine 3 motoru ile hazırlanmış bir orman görüntüsü.

Oyun geliştiriciliğinin bu aşamasında, genelde bir bölüme dair bir zemin hazırlanır. Bu zemin daha etkili bir şekilde oluşturur ve düzenlenir düzenlenmez, 3D sanatçılar tarafından hazırlanmış olan binalar, araçlar, silahlar, bazı karakter gibi objeler başlangıçta The Sims oynarcasına haritaya yerleştirilir. Böylelikle oyunlarda gördüğünüz haritalar ortaya çıkar.

Sesler, animasyon, ışıklandırma ve müzik eklemeleriyle birlikte de o haritanın seviye tasarımcılığı (Level Designer) işi daha derin boyutlara ulaşır.

En son ise QA Tester olarak adlandırdığımız testterlar tarafından da harita test edilip, hatalar ise Level Designer‘a bildirildikten sonra onlar tarafından da düzenlendi mi, o oyuna ait bölüm hazırdır.

CryEngine, Sandbox 2 (SDK) ile Crysis’e harita tasarlama!

Birçok oyun geliştiricisi, kendi oyunlarına ait SDK programlarını yani harita ve bölüm tasarlamaya dair kullandıkları toolları oyunlar ile paylaşırlar. Böylelikle oyunlarına dair, oyuncular da harita tasarımına dair ilk girişimlerini yaparlar.

Hatta bu tasarlanan modların internette yayılmasıyla birlikte hem kendi hünerlerini sergilerler, hem de o oyunun ömrünü biraz da olsa uzatırlar.

Aşağıdaki videolar, Crysis (2007), Crysis: Warhead (2008) ve Crysis: Wars (2008) için zamanında hazırlanan bir harita modunun yapım aşamasıdır.

Eğitim olarak hazırlanan bu videolar ile Level Designerlık aşamasına dair giriş seviyesinde birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

1. Video

– Sandbox 2 ile ilgili ilk adımlar,
– Zemini hazırlamak,
– Layer oluşturma,
– Vegetation dersi,
Ve son olarak Import/Export dersi…

2. Video

– Haritaya yol eklemek,
– Decal oluşturma ve ekleme,
– Oyun içi karakterler olarak hayvanları ekleme…

3. Video!

– Silahların eklenmesi,
– Cephanelerin haritaya yerleştirilmesi,
– Database,
– Forbidden Area oluşturma,
– Spawn ve Spectator Noktaları…

4. Ve son video!

– Minimap yapımı,
– Afiş yapımı,
Ve haritayı bitirmek için gereken son adımlar…

Son olarak Ubisoft’un konuyla ilgili bir videosu.

PAYLAŞ
Önceki makaleAy Madencilik Şirketleri
Sonraki makaleTeknolojik Medeniyetin Gelişimi
2000'li yılların GTA mod yapımcısı. Türkçe yama yapımcısı. Aral'daki profesyonel kariyerinden sonra zamanla Türkiye'deki oyun ve teknoloji basınında yer aldı. Technopat, Merlin'in Kazanı, Bölüm Sonu Canavarı ve ShiftDelete dedikten sonra kendi oluşumu Futurizma ile yoluna devam ediyor!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın