PAYLAŞ

NASA’nın İlk Yıldızlararası Görevi

ABD uzay ajansı, Güneş Sistemi’nin ötesinde yaşam belirtileri aramak için 2069 keşif amacıyla, Güneş’e en yakın yıldız sistemi olan 4,4 ışık yılı, yani yaklaşık 40 trilyon kilometre uzaklığındaki Alfa Centauri’ye bir uzay aracı göndermeyi planlıyor.

Görev konseptinin ayrıntıları New Scientist dergisi’in Salı günü New Orleans, Louisiana’da düzenlediği 2017 Amerikan Jeofizik Birliği konferansında NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’den Anthony Freeman tarafından sunuldu.

2069 yılını seçmelerinin bir sebebi, Ay’a inişin tam 100.yıldönümüne ithafen 2069 yılında gerçekleştirilmesine karar verilmiş.

NASA’nın bu gibi bir görev için henüz ihtiyaç duyduğu teknolojinin çoğunun henüz mevcut olmadığı halde, bunu denemeye kalkmak, bir hedef koymak bile büyük iş.

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), 2016’da Proxima Centauri çevresindeki yaşanabilir bölgede yörüngedeki bir Dünya boyutunda gezegen keşfetti.

Astronomical Journal’da yayınlanan yeni araştırmalar, Alpha Centauri A ve B’nin çevresinde küçük, Dünya benzeri bazı gezegenlerin olabileceğini önermektedir.

Üçlü bir yıldız sistemi olan Alpha Centauri, birbirine  3.7 milyar km civarı mesafede yer alan, biri yaklaşık Güneş büyüklüğünde, diğeri ise biraz daha küçük olan iki yıldız 0.2 ışık yılı yani 1.2 trilyon km uzakta dolanan “Proxima Centauri” isimli küçük soluk bir kırmızı cüce yıldızdan oluşur.

3 güneşli sistemdeki  bir gezegenden gün batımı manzarası

Şu anda,  40 yıl önce başlatılan ve şu anda saatte yaklaşık 38.000 mil hızla seyahat eden Voyager 1, ışık hızının yüzde birinin yüzde birinden daha azıdır. Voyager 1 güneş sisteminden ayrılıp yıldızlar arası alana girdiği bölgedeyken, dünyadan 20.035 milyar kilometre uzaklıkta bulunmakta ve daha da ilerlemektedir.

NASA’nın henüz adını tam olarak belirlemediği bu görev için şimdiden kendinize bir hatırlatıcı ayarlayıp beklemeye başlayabilirsiniz. Bakalım bu yazıyı okuyup da 2069 yılında bu olayların gerçekleştiğine şahit olabilecek olan birileri olacak mı?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın