PAYLAŞ

Adam Makarenko isimli fotoğrafçı uzaya bakma biçimimizi değiştirmek istiyor. 43 yaşındaki Makarenko, 2006 yılından beri gezegen modeller üretiyor.

Makarenko’nun minyatür güneş sistemi 200 ötegezegenden oluşuyor ve her birinin tamamlanması bir gün sürüyor. Minyatürleri oluşturmak için, kil, boya, çimento, ferik klorür, kabartma tozu ve tutkal gibi malzemeler kullanıyor. Fotoğrafçı, uzay temasını vermek için arkadan ışık tutulmuş siyah kağıda ufak delikler açıyor. Bu sayede uzay görünümünü sağlayabiliyor. Ardından, Photoshop’u kullanarak sahneleri bir araya getirerek fotoğrafları kullanarak birleştiriyor.

Sanatçı bu ölümcül sıcaklıklardaki lavlar akan ay sahnesini, gezegenlerin jeolojisini inceleyen bir vulkanolog ile bir şans eseri karşılaşmasından esinlenmiştir.

İnsanlar başka gezegenlere ulaşmak on yıllar alacaktır. Ve asla başka bir gezegene ayak basmamız mümkün olmayabilir. Ancak Makarenko’nun stüdyosunda, en azından bütün dünyaları kavramak mümkün.

Adam Makarenko çalışmalarını İnstagram profilinde yayınlıyor. Yüzlerce gezegen tasarımlarına göz atmak için profilini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Şahsen bu instagram profilinde gezinirken kendimi ışık ötesi hızda o gezegenden bu aya atlayan bir astronot gibi hissettim. Görüntüler adeta NASA’nın başka gezegenlere gönderdiği uzay sondalarının çektiği fotoğraflar gibi görünüyor.

 

Sanatçının bazı çalışmaları:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın