PAYLAŞ

Günümüzde kullandığımız, internet olarak bildiğimiz ağın atası olan ARPANET  (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı),  ilk kurulduğunda günümüzdeki amaçlar için kullanılması planlanmıyordu. İnternetin ilk öncülü olan ARPANET, Soğuk Savaş döneminde olası bir nükleer savaş sırasında emir komuta zincirinin aksamaması için bir haberleşme ağına duyulan ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Yine ilk ortaya çıkış amacı hakkında pek çok farklı senaryo ortaya atılsa da bir çok kaynakta 20. yüzyılın sonunda, ABD ile SSCB arasında nükleer başlıklı füzelerin kontrolünü sağlamak üzere, ABD savunma bakanlığı tarafından kurulduğu yazmaktadır.

Çok sayıda bilgisayar kullanıcısının birbirleriyle haberleşebilmelerini öngören bir bilgisayar ağı hakkındaki ilk düşünceler Ağustos 1962’de Bolt, Beranek ve Newman (BBN)’den J.C.R. Licklider tarafından “Galaksilerarası Bilgisayar Ağı” kavramına atfen ortaya atılmıştır. İnternet’in günümüzde sahip olduğu tüm özellikler bu çalışma sırasında belirlenmiştir. (wikipedi)

Bildiğiniz gibi İnternet aslında önce akademik, ardından askeri amaçla geliştirilmişti ve bugün geldiğimiz durum ortada. Çağımızda internet en büyük dönemlerini yaşıyor.  Bu yüzden artık NASA’nın uzayda internet için yapacağı çalışmalar eninde sonunda bizlerin de yaşam kalitemizi artırmaya etkisi olacağını tahmin etmek pek zor değil.

Peki gezegenlerarası internet ne için gereklidir? 

NASA’ya göre, “gezegenlerarası internet” birkaç uzay aracıyla birlikte yapılacak karmaşık uzay seyahatleri ile Ay’daki astronotlar için zayıf iletişim sorununu halletmek için kullanılacak. Ancak Mars’tan gönderilen verinin Dünya’ya ışık hızıyla iletilmesi sırasında 3,5 dakika ile 20 dakika arasında bir gecikme olabiliyor. Bu yeni sistemle gecikmeler önlenebilecek.

Bu yeni geliştirilen sistem standart TCP/IP’den farklı bir yöntemle çalşıyor. Yeni sitemin ismi ise DTN(Disruption Tolerant Network- Bozulmaya karşı Hoşgörülü Şebeke). Bu sistem, uzay araçlarıyla direkt iletişim kurmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca bu sistem hiç bir şekilde Güneş fırtınalarından ve tutulmalardan etkilenmiyor. DTN 32 milyon kilometre uzaklıktaki NASA’ya ait bir uzay aracıyla çalıştırılarak denendi. NASA bu teknolojiyi, uzay derinliğindeki merkezlerle hızlı ve güvenli iletişim kurulabilmesi için kullanmayı planlıyor.

Uzay internetinin en büyük kullanım alanı Dünya dışındaki gök cisimleri ve diğer gezegenlerden uzak mesafelerdeki robotları kontrol etmesi, yüksek çözünürlüklü görüntü ve ses transferi, astronotlar ile iletişimin hızlı sağlanması amacıyla kullanılacak. Kim bilir belki bir gün her gezegenin kendi interneti ve sosyal ağı olur. Ama Mars’da yaşayan insanlar dünyadakilerle arkadaşlık kurmak için sosyal medyayı kullanması sıradan bir durum haline gelir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın