PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni ve farklı bir madde formunun varlığını ispatladılar. Yeni bir madde formu olan “excitonium” süper sıvı ve süper izolatör özelliklerine sahip. Bu madde formundan 50 yıldır yalnızca kağıt üstüdne bir teori olarak varlığından bahsediliyordu. Şimdiki deneyler sayesinde artık varlığı kanıtlandı!

Bu malzeme, bir maddenin bir süper akışkan, süper iletken hatta bir yalıtıcı elektronik kristal gibi davranmasına izin verebilen bir tür boya, birleşik parçacıktan oluşmaktadır.

Illinois, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve University of Amsterdam‘daki araştırmacıalr birlikte çalışarak 50 yıldan fazla teoriye tabi tutulan bu garip ve gizemli maddenin varlığını bir kez kanıtlamak için birlikte çalıştılar.  Eksitonyum‘u önce Science dergisinden öğrendiklerini açıkladılar.

Bu yeni madde şeklinin hem süper akışkan hem de süper iletken özelliklerinin olması, mevcut teknolojileri ilerletmek için kullanılabilir. Buna ek olarak, kuantum mekaniği bilgimizi şekillendiren bir fenomen olduğu için, mevcut kuantum fiziği bilinmezlerinin de çözülmesine olanak sağlayabilir.

Eksitonların varlığını ispatlamak için bu ekip bir geçiş metali olan dikalsiyojenit titanyum diselenid (1T-TiSe2) katkılı kristaller üzerinde çalıştı. Sonuçları beş ayrı zamanda da tekrar üretebiliyorlardı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın