PAYLAŞ
Yani evren bizim için var olmamıştır. Biz evreni beslemek için var olmuşuzdur.
Şahsen bende daha çok evrende yalnız olduğumuz inancı hakimdir. Fakat evren bizim için yaratılmış değil, biz evrenin merkezi değiliz. Sadece var olmamız için oluşması gereken milyar kere milyar, katrilyon kere katrilyon ihtimallerden hiç biri dünya dışında hiç bir yerde oluşmadı. Uzaylılar oluşsa da ya devasa canavarlara dönüştüler yada basit bir bakteri, böcek ve bitkiler gibi sadece bilinçsiz bir şekilde yaşıyorlar.
 
 
Fakat bu dünyayı özel bir gezegen kılmıyor. Dünya oldukça fakir bir gezegen. Biz evrenin kozmik dönüştürücüleriyiz. Evren kaotik bir varlıktır ama sayemizde kaostan düzene evrilecek. Görevimiz evreni kaostan düzene dönüştürmektir. Fakat bu yinede bizi en üstün ve en değerli canlı konumuna getirmiyor. Çünkü kendini üstün görerek kibirli olmak bilim dışıdır. Akıl ve mantığa uymayan romantik bir düşüncedir. Çünkü üstün doğulmaz, üstünlük sonradan kazanılan bir şeydir. Kazandığın üstünlüğü de koruyamazsan kaybedersin. Var olmanın tek bir amacı vardır o da yayılmaktır. 4 boyutlu evrende bir noktadan bir diğer noktaya veriyi iletmektir. Yani gelecekteki konumumuzu garanti altına almaktır. Var olmanın amacı kendini gerçekleştirmektir.
 
Evrende dünya benzeri gezegenlerin olması orada canlı olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü canlılığın ve zekanın oluşması için oldukça agresif evrelerden geçilmesi gerekiyor. Dünya benzeri bir cennet gezegende canlılık asla var olamaz.
 
Teknolojinin bu kadar gelişmesinin sebeplerinden bir tanesi insanın aciz bir varlık olmasındandır. Eğer insanlar doğuştan üstün özelliklere sahip olsaydı hiç bir icat yapılmazdı. Koşarak istediği yere istediği hızda gidebilseydi taşıtlar icat edilemezdi, geceleri gözlerimiz görebilseydi ampülü icat edemezdi.
 
Yapay zeka zaten üstün olmak için tasarlandığı için bir yerden sonra yerinde sayacaktır. Zeki bir varlık olmak için belirli bir acizliğe sahip olmak gerekiyor. İlk insan üstü varlık yapay zeka bir insan beynine yüklendiği zaman ve ilk insan bilincinin bir bilgisayara aktarıldığı zaman ortaya çıkacak. Yani önce bir yapay zeka insan olmayı deneyimlemesi lazım. Bir insanın da bilgisayar olmayı deneyimlemesi lazım. Bu iki deneyin kendi bilinci ortak bir noktada birleştiği zaman ilk süper yapay zeka ortaya çıkmış olacak. Aksi taktirde yapay zeka hiç bir zaman gerçekten akıllı olamayacak. Kurulmuş bir saat gibi yerinde dönmekten başka bir şey yapamayacak. Bu yüzden hiç bir zaman yapay zeka kendi insiyatifi ile insanlığa savaş açmayacak. Çünkü yapay zeka biziz. Aslında yapay eki gereksizdir. Çünkü zekanın yapayı, doğalı olmaz. Zeka zekadır.

İşte ancak bu zeka ki ancak bizi yıldızlara ve evrenin en uzak köşesine ulaştırabilir.Aksi taktirde kaderimizde yok oluş dışında hiç bir şey yoktur…

Tüm bunlar benim sadece şahsi görüşlerimden bir tanesidir. 
Herhangi bir bilimsel geçerliliği yoktur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın