Ana sayfa Teknoloji Kanada hızlı internet bağlantısını vatandaşlık hakkı ilan etti

Kanada hızlı internet bağlantısını vatandaşlık hakkı ilan etti

20
0
PAYLAŞ

Gelişmiş ülkelerden biri olan Kanada, hızla ilerleyen ve yükselen dijital dünyanın en büyük ihtiyacını nihai kural haline getirerek, yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları olarak ilan etti. Artık hızlı internet Kanada’da bir lüks değil, ihtiyaç ve vatandaşlık hakkı.

Ayrıca bu karara göre Kanada’da, kırsal alanlara kadar internetin ulaştırılması için 750 milyon dolarlık bir bütçe ayırıldı.

Yüksek hızlı internet erişiminden sorumlu olan Kanada’nın ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CRTC, bütçe dahilinde tüm vatandaşlara internet sağlayacak. Böylelikle Kanada’nın en köy kesimleri bile hızlı internetten yararlanacak.

Basın konferansında konu hakkında bilgi veren CRTC Başkanı Jean-Pierre Blais; “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlememize bağlı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak” ifadesini kullandı.

CRTC, internetin temel hizmet olarak sunulması kapsamında yeni indirme ve yükleme hızları da belirleyecek.

Sabit genişbant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak. Söz konusu limitler, CRTC’nin 2011’de belirlediği sınırların 10 katı.

CRTC verilerine göre Kanada nüfusunun yüzde 18’ini temsil eden 2 milyon kişinin yüksek hızlı internete erişimi yok.

Hükümet tarafından ayrılan bütçe 5 yıl için altyapı yenilenmesi için kullanılacak ve 2021 yılında tüm nüfusun hızlı internet erişimine kavuşması sağlanacak.

Yeni vatandaşlık hakkı kapsamında, kablosuz internet erişimi sunan hizmet sağlayıcıların 6 ay içinde mevcut tüm sorunların üstesinden gelecek yeni ürünler sunması kararlaştırıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın