PAYLAŞ

İnsanların teknolojik yenilikler hakkında bilgisi genelde yeni çıkan akıllı telefonlar, dronlar, bilgisayar yada  yeni otomobiller ile ilgili oluyor. Ancak, hayatlarını bilimde daha ileriye gitmek için harcayan bilimciler dünyadaki yaşamı radikal bir şekilde değiştirebilme potansiyeline sahip yeni bir buluş üzerinde çalışıyor.

Güney Afrika’ Johannesburg Wits Üniversitesindeki araştırmacılar “Brainternet” ismini verdikleri bir yöntem geliştirdiler. Türkçe olarak “Beyinternet” olarak çevirebiliriz. Bu yöntem gerçek zamanlı beyin dalgaları. Beyni  World Wide Web’deki IoT(Internet of Things yani Nesnelerin interneti) düğümüne çeviriyor. Yani aklımıza gelebilecek her nesnenin  internete bağlanıp, diğer cihazlarla veri alış verişi halinde olmasıdır.

Yani Brainternet, insan beyninin internete gerçek zamanlı olarak bağlanmış halidir.

Araştırmacılar bu projede elektrotlar yardımıyla elektriksel bilgi alan bir cihaz olan  Emotiv EEG cihazını kullanıcının kafasına bağlı elektrotlar tarafından toplanan beyin dalga sinyallerini alarak çalışır. Sinyaller daha sonra verileri, bir uygulama ve programlama arayüzüne canlı olarak aktaran ve herkesin etkinliği görebildiği bir web sitesinde, verileri gösteren düşük maliyetli bir Raspberry Pi bilgisayarına iletiyor.

Biyomedikal mühendisliği alanın da bir devrim yaratacak olan bu projeden toplanan veriler yapay zeka ve öğrenen makinaların geliştirilmesi için de yüksek değere sahip.  Elde edilen veriler ile insan zihninin nasıl çalıştığını öğrenme ve bu bilgiyi beyin gücünü ve zekasını artırmak için nasıl kullanabileceğimiz konularında daha geniş bilgilere ulaşmaya yarayacak.

Beyinternet  gelecektek, beyne girdi (in put) ve çıktı (out put) olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı yapabilir” deniliyor. Yani yakın gelecekte beyin ile bilgisayar arasında veri aktarımı gerçekleşecek ve standart internet yerine Brainterneti kullanacağız. Bu yöntem ayrıca düşünce gücüyle oyun oynayabilecegimizin, hatta simulasyonlarda yaşayabileceğimizin haberini veriyor.

Beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları ilk kez 1970’li yıllarda NSA ve DARPA desteğiyle  başladı. Beyin-bilgisayar arayüzü ifadesi bu çalışmaların ardından yayınlanan makalelerde ilk kez kullanılarak böylelikle bilim literatürüne girmiş oldu.

ABD’deki bir araştırmanın sonuçlarına göre  beyni, aynı internet gibi ‘bölgeler’ arası yatay bilgi alışverişinin gerçekleştiği dev bir dışa kapalı internet ağı gibi çalışıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın