PAYLAŞ

Son günlerin popüler uygulaması GetContact, kişisel verilerin gizliliğinin ihlaliyle ilgili sayısız habere ve yoruma konu olmuştu. Yapımcı firma haklarındaki iddialara isyan eden bir açıklama yaptı. 

GetContact adlı uygulama sosyal medyanın yeni çılgınlığı olarak başladığı yolculuğuna kısa sürede en büyük paranoyasından birine dönüşerek devam etti. Uygulamayı yükleyenlerin rehberlerini kaydedip herkese açık hale getiren uygulama aslında basit bir bilinmeyen numaralar işlevi sunuyordu.

Yaklaşık olarak 3-4 gün önce, milyonlarca sosyal medya kullanıcısı bu uygulamayı kullanarak, insanların rehberlerinde hangi adlarla kayıtlı olduklarına baktı. İnsanlar pek hoşlanmadıkları kişileri ilginç adlarla rehberine kayıt ettiği için, ortaya komik iletiler çıktı.

Güzel Viral Reklam Örneği 

GetContact başarılı bir viral ile Türkiye üzerinde devasa rakamlarda big data ve kullanıcı ağı oluştururken, haber siteleri de bu sosyal medya trendinden faydalanmak istedi. Paranoya içerikli haberlerle insanların aklını karıştırdılar. En son üçüncü parti bilinmeyen numaralar uygulamaları için yasal işlem başlatıldığını haberlerde gördük.

Yaşanan kaosun ortasındaki isim GetContact en sonunda isyan etti. Firma kendini savunan açıklamasında, zaten önümüzdeki Mayıs ayında, premium sisteme geçeceklerini ücret ödemek istemeyen kullanıcılara reklam göstereceklerini duyurdu.

Amaç Ücretli Sisteme Geçmek İçin Dikkat Çekmek 

Kısacası, aylık 20 milyon aktif kullanıcısının çerezlerde depolanan davranışlarını big data analizi için satabileceklerini ama özellikle, fotoğraflarınızı ya da telefonlarınızdaki kişisel verilerde gözlerinin olmadığını söylediler.

GetContact Kendini Savundu 

GetContact’ın Türkçe olarak yaptığı resmi açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın