PAYLAŞ
Bir çoğumuz boş vakitlerini bilgisayarda veya konsolda video oyunu oynayarak harcar. Bazılarının ise oyunlar hayatlarının anlamı olmuştur. Oyun oynamayı meslek haline getirenler bile var. Oynadığımız oyunların atmosferinde grafiklerin etkisi büyüktür.  Etkileyici manzaralara, gerçekçi fizik motorları, yüksek ses kalitesi oyuncuyu adeta oyunun içindeymiş hissiyatı verir. Buna fotorealizm denir.  Fotorealizm oyunların fotoğraf kalitesinde görseller ve gerçek hayattakine benzer fizikler sahip olması demektir.

Fotorealizm video oyunlarından önce (fotogerçekçiliksüperrealizmhiperrealizmhipergerçekçilik olarak ta bilinir), 1960’lı yıllarda ABD’de ortaya çıkmış bir resim sanatı akımıdır. Bu akımda resimler sanatçılar tarafından fotoğraf niteliğinde çizilmiş nesnelerde sanatçının kendi yorumunu asla katmadığı, objektif olarak gözü ile ne görüyorsa onu resmettiği bu akımda sanatçılar gördüklerini gerçek bir fotoğraf çekermişçesine yeniden üretirler.  Dönemin resimleri incelendiğinde üretilen görüntülerin konunun kendisinden çok, olası bir fotoğrafına benziyor olması özellikle dikkat çekicidir. Fotogerçekçi resimlerde, konu klasik gerçekçi resimlerdekine benzer bir portre bile olsa, çoğunlukla alan derinliği kavramının tuvale aynen yansıtıldığı görülmektedir. Klasik fotogerçekçi ressamlar resimlerinde yer alan her detayı en net haliyle resmetmişlerdir, çünkü o anda üzerinde çalıştıkları alanı tuvale aktarırken gözlerini o alana odaklamak durumunda kalmışlardır. (wikipedi)

Oyun grafikleri yeni bir döneme giriyor. Ulaşılan gerçekçilik, senaryo, kurgu, görüntü, ses gibi sinemada da bulunan bin bir türlü öğeyi barındırmasıyla hatta üzerine bir de etkileşim katmasıyla bilgisayar oyunları için de sanat yakıştırması yapmanın zamanı çoktan gelmiştir artık. Her sene daha da gerçekçi hale gelen Fotorealistik grafikler sayesinde oyunlar hiç olmadığı kadar gerçekçi olmaya başladı.  Fakat bu grafikleri yansıtmak ve  video oyunlarından görsel ve işitsel anlamda tam bir deneyim yaşamak için elimizde güçlü bir donanım olması gerekmekte.  Günümüzün teknolojisi ile şuan için stabilite içerisinde %100 fotorealistik grafiklerle oyun oynamak mümkün değil.   Oyun grafikleriyle gerçek hayat arasındaki farkın kapanmasına henüz daha vakit var.

İlk başlarda askeri teknoloji alanında çalışan mühendislerin boş zaman uğraşı olarak başlayan bilgisayar oyunları, günümüzde muazzam miktarda paraların döndüğü, kendi yıldızlarını üretmiş ve teknolojiye yön veren bir sektör haline geldi.  Savaş simülasyon oyunları askerleri eğitmek için kullanılıyor. Bazı insanlar, oyun karakterlerinin hayatlarına kendi hayatlarından daha fazla önem verebiliyor. Ne olursa olsun, oyun sektörü sürekli büyüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın