PAYLAŞ
Fütüroloji, gelecek bilimi demektir. Gelecekbilim veya gelecek çalışmaları; gelecekte gerçekleşebilecek veya geleceğe dair bilimsel, teknolojik ve sosyolojik gelişmeleri, olağan durumun şartları ve eğilimlerini temel alarak, inceleyen ve tahminler yürüten bilim dalıdır.

Ansiklopedik tanımıyla ekonomik, toplumsal ve teknik evrimin yönünü öngörme amacı taşıyan araştırmaların tümüdür.

Ayrıca fütürolojinin temeli ütopyacı yazına ve bilimkurgu geleneğine dayanıyor. Bunu da çok kabaca şöyle açabiliriz: “adam yeşil düğmeye yavaşça basarak robotlarla dolu fabrikayı harekete geçirirken gözü dışarıda robot maketlerini yakan protestocu kalabalığa ilişti” cümlesi bir bilimkurgu romanından, “adam, bütün fiziksel işlerde robotların çalıştığı, insanların ise bilgi ve mutluluk içinde yaşadığı bir dünyanın bireyiydi” cümlesi de ütopyacı bir yazarın ağzından çıkar. Fütürolog ise “itici gücün sanayi değil, bilgi olduğu dünyada robotlar birçok insanı işsiz bırakacak. Bilgi işleme dayalı binlerce yeni iş sahası yaratılacak ama vasıfsız eski işçi sınıfı bu boşluğu dolduramayacak.” benzeri bir cümle kuracaktır.

 

TDK tanımına göre: “küresel bir perspektif içinde geleceği öngörmeye çalışan bilim”

Dünya’da birçok üniversitede fütüroloji kürsüleri mevcuttur. Fütüroloji ile uğraşan kimselere fütürolog denir.

Mevcut verilerden yola çıkarak insanlığın geleceği konusunda neler bilebileceğimizi ve bu bilgileri arzulanan geleceğe ulaşmak için nasıl kullanabileceğimizi keşfetmeye çalışan bilimsel disiplindir. Başları yıldızlardayken ayakları yere basan araştırmacıların bilimidir. Bunu kehanetten, falcılıktan ya da tahminde ayırmak gerekir. Çünkü gelecek önceden belirlenmiş değildir, objektif temellendirilmiş gelecek yorumları bugün doğru hareket etmemizi sağlar, gelecek akla dayalı araçlarla dönüştürülebilir.
___

Gelecek burada hazir. sadece dagitilmiyor (bekletiliyor). – William Gibson

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın