FTL: Işık Ötesi Hız – Kısa Film

16
0
PAYLAŞ

NASA Astronotu ve pilot olan Ethan Kane eşi ve oğluyla daha fazla vakit geçirmek için aktif görevinden emekli oldu. Daha sessiz bir hayata başlamayı planlarken ondan son bir görev istenir. Görevi dünyanın ilk ışık hızından hızlı gidebilen uzay aracını test etmek.

Görsel efekt ustası Adam Stern’in yönettiği FTL şu anda dünya çapındaki festivallerde gösterim yapıyor ve 2017 Roswell Bilim Kurgu Filmi festivalinde En İyi Bilim Kurgu Filmi, 2017 Bilim Küresinde En İyi Bilim Kurgu Filmi de dahil olmak üzere birden fazla ödül aldı. Film Festivali ve En İyi Bilimkurgu Filmi, Philip K Dick Bilim Kurgu Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Kısa Film dalında gösterildi.

 

Işık ötesi hız (ayrıca faster-than-lightsuperluminal ve FTL ya da Türkçede IDH yani Işıktan Daha Hızlı olarak da bilinir).

Evrenin hız kotası olarak tanımlayabileceğimiz ışık hızının üstüne çıkılması madde korunurluğuyla mümkün değildir.(Madde olma, madde olarak bulunma halini koruma.) Herhangi bir maddenin ışık hızının üstüne çıkması durumunda enerji ile eş hatta daha fazla bir hıza sahip olacaktır. Bu ise maddenin kütlesi ile orantılı olarak enerjiye dönüşeceğini gösterir. (E=mc2)

Diğer yandan bazı fizikçiler, “apparent” (görünür) ya da “effective” (etkili) ışık ötesi hız olarak adlandırılan bir hipotez ortaya atmışlardır. Bu hipoteze göre uzayzamanın olağandışı biçimde bozulmuş bölgeleri, maddenin çok uzaktaki bölgelere “normal” bir rotada yapacağı seyahatten çok daha kısa sürede (ışık hızını aşmaksızın) ulaşmasına olanak verebilir. (wikipedi)

 

Site üzerinden ileyemiyorsanız bağlantı aşağıdadır.

https://vimeo.com/253308808

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın