PAYLAŞ

Fransız ordusu, gelecekteki olası tehditleri tahmin etmek için bilim kurgu yazarlarından oluşan bir “kırmızı takım” kuruyor. Bu ekip askeri stratejistlerin düşünemediği ” gelecekçi senaryolar önerecek.

Ekip, fütüristik teknikler sayesinde, terör örgütlerinin veya yabancı devletlerin ileri teknolojiyi nasıl kullanabileceğini hayal etmeye çalışacak.

Yayınlanan raporda, ekibin son derece gizli çalışmasının “kötü niyetli unsurlara” karşı mücadelede önemli olacağı belirtiliyor.

Sadece dört ya da beş bilim kurgu yazarından oluşan grubun ordunun geleneksel unsurlarından daha yaratıcı düşünmesi bekleniyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkenin bu tip askeri yenilikler için “bu yarıştaki tüm aslara sahip olduğunu” söyledi.

Adil olmak gerekirse, ABD bunu neredeyse 50 yıldır zaten yapıyor. Güçlü hükümetler, savaşın geleceğinin nasıl olacağını anlamak istediklerinde beyin fırtınası yapmak için bir sürü yazarın, mesela Tom Clancy gibi insanların görüşlerine başvuruyor. Tom Clancy ölmeden önce Beyaz Saray Uzay Konseyi ile danışman olarak görev yapıyordu.

Kaynak: BBC, Baltimoresun

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın