PAYLAŞ

2004 senesinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan ve günümüzün en güçlü sosyal medya sitesi olan Facebook‘un, kurucu ekibindeki ilk çalışanlardan biri olan Taner Halıcıoğlu, 75 milyon dolar değerinde yaptığı bağış ile Data Science Institute yani Veri Bilimi Enstitüsü‘nü, Netflix‘teki Bill Nye Saves the World programının sunuculuğunu yapan bilim adamı Bill Nye‘ın katılımıyla açıldı!

Öğrenciler veriyi daha etkili bir şekilde kullanabilecek!

Kurulan bu enstitü sayesinde öğrencilere veri toplama, toplanan veriyi analiz etme ve bu veriyi analiz edip uygulama konusunda rehberlik edilecek.

Ayrıca müzik ve ses akış servislerinden, kötü hava koşullarında ticari havayolu seferlerinin daha iyi işlemesine kadar pek çok alanda çalışma yapmalarını sağlayacak.


Verinin önemini göstermek ve daha geniş alanlarda çalışma yapmalarını sağlamak da enstitünün hedefleri arasında bulunuyor.

Halıcıoğlu Data Science Institute, veri biliminin günümüzdeki mevcut yapısını geliştirmeyi, yeni yöntemler bulmayı amaçlıyor.

Halıcıoğlu Data Science Institute için düzenlenen törende, açılış konuşmasını yapması için bilim insanı olan Bill Nye davet edildi. Bu daveti kabul eden Nye, verinin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi üzerine sadece davetiyeyle katılınabilen bir konuşma yaptı.

62 yaşındaki Bill Nye şu anda Pasadena‘daki Planetary Society‘nin CEO‘luğunu yürütüyor ve Netflix‘teki Bill Nye Saves the World programının sunuculuğunu yapıyor.

Bill Nye (solda), Taner Halıcıoğlu (sağda)
Taner Halıcıoğlu kimdir?

Taner Halıcıoğlu, Facebook‘un kurucu ekibindeki ilk çalışanlarından biri olması dışında, eBay, Blizzard gibi şirketlerde de görev almış deneyimli bir yazılım ve operasyon mühendisi.

Başarılı bir kariyere sahip olan ve dönemin önemli şirketlerinde çalışan Taner Halıcıoğlu, 2009 senesinden beri de Kaliforniya Üniversitesi, San Diego (UCSD) kampüsü bünyesinde yer alıyor.

NASA/JPL’da görevli Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız da aynı görüşü savunuyor!

Ek bilgi olarak NASA/JPL‘da çalışan astrofizikçi Türklerden biri olan Dr. Umut Yıldız da bugüne kadar yaptığı tüm röportajlarda ve konferanslarda “data is new oil” olarak verinin önemini birçok yerde vurgulamıştı. (Detaylı bilgi için bknz: Google)

Facebook neden intiharı önleyen Yapay Zeka geliştirdi?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın