PAYLAŞ

Belki bugün evrende yalnızız. Ancak gelecekte yalnız olmayacağız.

Başka gezegenlerde canlılık oluşsa bile dünyadaki canlıların geçirdiği evrim aşamalarını geçiremeden yok olmuş olabilirler. Evrende tamamen yaşamaya elverişli bir gezegen var olsa dahi yaşam oluşması, bu yaşamın illa ki insanlar gibi “akıllı” yaratıkların evrilmesine sebep olacağı anlamına gelmiyor. Yaşam, her zaman daha “zeki” olan yaratığın hayatta kaldığı bir şey değildir. Eğer öyle olsaydı bütün canlıların daha zeki türlere doğru evrilmesi gerekirdi. Doğada zeki veya güçlü olan değil en iyi uyum sağlayabilen türler hayatta kalır. Biz zekamızla dünyaya uyum sağlayabilmiş bir türüz.

Bir gezegen dünya ile aynı hatta dünyadan daha iyi yaşam şartlarına sahip olsa bile o gezegende tıpkı dünyadaki gibi bir yaşamın oluşacağı anlamına gelmez.  Teknolojik ilerlemelerle birlikte tüm durumlar göz önüne alındığında dünyada yaşayan tek uzaylıların bizler yani insanlık olduğu daha ön plana geldi. Artık evrenin ne kadar büyüklükte olduğunu ve kaç tane galaksinin ortasında yaşadığımızı bilerek yaşıyoruz. Evrende kaç tane yıldız olduğunu hesaplayabilecek seviyeye ulaştık. Zamanın ilk başlangıcından (bigbang) beri şimdiye kadar olan tüm gözlemlenilebilen evrenden haberdar olmamız bile teknolojinin bu anlamda ne kadar çok geliştiğinin büyük bir kanıtıdır. Milyarlarca yıldızın bulunduğu bu evren için daha önce hiç var olmamış insanlar  yeni bir şey olabilir. Henüz genç bir türüz.

Özetle evrende yalnız olma ihtimalimiz vardır. Hatta bu ihtimal oldukça yüksektir. Ancak bu bugün evrende yalnız olduğumuz anlamına geliyor. Evrende bugün yalnız isek gelecekte yalnız olmayacağız. Hatta evrendeki tek canlılığın dünyada olması düşüncesi bir çok insanı karamsarlığa sürüklese de aslında iyi yanları da olacaktır. Sonsuz büyüklükte ,sonsuz kaynaklara ve potansiyele sahip olan uzay tamamen bizim demektir. Gücümüzün elverdiği kadar uzağa gidip istediğimiz yere bayrağımızı dikip orayı kendi memleketimiz yapabiliriz. Evrenin merkezinde olduğumuz düşüncesi artık önemini kaybediyor. İnsanlar bilim sayesinde artık evrende önemsiz ve küçük varlıklar olduğumuzu anladılar. Ancak gelecekte evrenin merkezind yerleşebiliriz.

Evreninher köşesine medeniyeti biz taşıyabiliz. O zaman evrende yalnız olsak bile  yalnız olmayacağız.

Gelecekte insanlar başka gezegenlerde yaşamak için genetiklerini değiştirebilirler. Buna pantropi denir. Pantropi, uzay kolonizasyonunda diğer gezegenlerin koşullarını dünyaya benzetmek veya insan yaşamını destekleyecek uzay habitatları oluşturmak yerine, insanların mevcut bir ortamda gelişebilmelerini sağlamak için genetik mühendisliği gibi yöntemlerle değiştirildiği varsayımsal bir süreçtir. (tanım wikipedi)

Sizce gezegenleri dönüştürmekle uğraşacağımıza direkt insan bedenini uzayda yaşamaya elverişli hale getirsek? daha basit olmaz mı?

Belki de UFO’lar bizim gelecekte yaşayan ve  zamanda yolculuk yapabilen torunlarımızdır. Belki de evrenin ilk canlı türünü oluşturabilme kapasitesine ulaşma sürecinin başındayızdır. Bizim gibi canlıların oluşması için 14 milyar yıl süre gerekiyor olaibilir. Evrenin ilk canlıları biz olabiliriz. Evrene canlılığı ve zekayı ilk biz yayabiliriz.

Eğer ki evrendeki tek yaşayan akılı canlı olduğumuzu düşünürsek, yıldızlara yaşamı yaymanın büyük sorumluluğuna sahibiz. Aynı şekilde zekayı ve medeniyeti de yayma sorumluluğuna sahibiz.  Daha önce dünyadaki hiçbir türün sahip olamadığı güçlere sahibiz. Peki ya biz evrenin şimdiye kadarki yaşayabilen en iyi türsek; peki ya aklın, zekanın, bilimsel kavrayışın ve teknolojinin evrendeki ilk ve tek temsilcisiysek?  Kendi medeniyetimizi muhafaza etme ya da sürdürme yükümlülüğümüz var. Kendi varlığımızı korumak için mücadele etme gerekirse başkalarına savaş açma hakkımız var.

Eğer uzaylılar varsa bile bizden daha ilkel canlılar olma ihtimali bizden gelişmiş olma ihtimalinden daha fazla. Onlar bizi istila edemezler, bize karşı tehtit unsuru olamazlar. Ancak biz onları işgal edebiliriz. Yani kısaca uzaylılar biziz.

Hatta Breaking Bad’den alıntı yapacak olursak: “biz tehlikede değiliz, tehlike biziz!”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın