PAYLAŞ
Tesla'nın Roadster adlı aracının, SpaceX'in Falcon Heavy roketi içerisindeki görünümü.

Tesla ve SpaceX‘in kurucusu ve CEO‘su olan Elon Musk, SpaceX‘in yeni roketi olan Falcon Heavy‘nin ilk test uçuşunda, Tesla Roadster‘ı Mars‘a göndermeyi planlıyor.

Daha önceden de bunu dile getiren Musk‘ın, bu konuda gerçekten ciddi olduğunu “Kızıl araç, kızıl gezene” diyerekten SpaceX‘in paylaştığı görsellerle kanıtlandı.

Falcon Heavy adlı roketin asıl amacı ise insanlığı Mars‘a göndererek, orada bir koloni hayatı kurulmasıydı.

SpaceX‘in insanlığı Mars‘a gönderecek olan bu roket, ilk olarak 2013‘te yapılmıştı ancak birçok teknik testler, kontroller, hatta o günden bugüne kadar olan teknolojik ve bilimsel gelişmelerin ardından roketin kalkışı Ocak 2018‘e ertelenmişti.

Eğer bir ertelenme söz konusu olmazsa, bu kalkışla birlikte Tesla Roadster, Mars‘a kargolanan ilk özel araç olacak. Hatta uzaya da diyebiliriz.

Elon Musk, roketin ilk kalkışının Apollo 11 uçuşunun gerçekleştiği Cape Canaveral üssünden yapılacağını söyledi.

Bu kalkış esnasında aracın içerisinde de geçen sene Call of Duty: Infinite Warfare‘ın ilk tanıtım videosunda da gördüğümüz, David Bowie‘den Space Oddity şarkısı çalacak.

Falcon Heavy‘nin ilk uçuşunda SpaceX‘in önceki roket denemelerinde olduğu gibi bunun da başarısız olup patlama riski oldukça yüksek bir ihtimal olarak bulunuyor.

Bu riski bizzat dile getiren Elon Musk, eğer kalkış sırasında roket patlamazsa, Tesla Roadster‘ın milyarlarca yıl boyunca Mars yörüngesinde kalacağını belirtti.

Üstün bir deha kişiliğinden de öte bir iş adamı olan Elon Musk‘ın bu girişimi, Tesla Roadster‘ın büyük bir viral reklamı olabilme ihtimalini de gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın