Ana sayfa Bilim Dünya benzeri yeni bir gezegen daha keşfedildi!

Dünya benzeri yeni bir gezegen daha keşfedildi!

27
0
PAYLAŞ

Amerikalı gökbilimciler, dünya benzeri yeni bir gezegen daha keşfetti.

Avrupa, Asya ve Afrika gibi eski kıtalardaki medenileşmenin yerini zamanla yaşanılan savaşlar değil, coğrafi keşifler almıştı. Yani özetlemek gerekirse Amerika kıtasının keşfi ile dünyanın gidişatı ve medenileşmesi aşırı bir şekilde değişmişti.

21. yüzyıla geldiğimiz şu dönemde, 20. yüzyılın sonlarına doğru özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanılan uzay araştırmaları en büyük keşiflerini yapmaya başladı.

Günümüzde yaşanılan coğrafi keşiflerin yerini gezegen keşifleri alırken, gelecekte de coğrafi göçlerin yerini de yeni gezegenlere göçler alacak. Bunu da sadece bilime önem veren ülkeler başarabilecek.

Günümüz gökbilimcilerinin 18 Kasım 2017 tarihi itibariyle keşfettiği dünya benzeri bu yeni gezegen, sıcaklık olarak dünyayla aynı derece olduğu biliniyor. Ross 128 b ismi verilen bu gezegende ise su ve oksijen olup olmadığını anlamak için bir süre daha beklememiz gerekecek.

Bu soruların cevabını bulabilmemiz için 2020 yılında tamamlanması beklenen Giant Magellan Teleskop‘unun yardımına ihtiyacımız var. Verilen bir diğer önemli bilgi ise güneş sistemimize doğru hareket eden en yakın dünya benzeri bir gezegen olması. Tahminlere göre 80.000 yıl sonra güneş sistemimize ulaşması tahmin ediliyor.

Dünyayı terk etme vaktimiz geldiğinde ise Ross 128 b ilk durağımız olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın