PAYLAŞ

FarCry ve Crysis gibi yapımların yaratıcısı olan Crytek‘in kurucusu ve patronu olan Cevat Yerli, 1999 senesinden beri CEO olarak liderlik ettiği Crytek‘ten ayrılma kararı aldı.

Cevat, Avni ve Faruk Yerli ile üç kardeş olarak ortak oldukları Crytek‘te, o günden beri CEO koltuğunda oturan Cevat Yerli, özellikle 2007 senesinde piyasadaki yerini alan Crysis‘in Türkçe dublaj seçeneği ile Türk oyuncuların gönlünde taht kurmuştu.

Cevat Yerli (Gamescom 2009)

Crytek, 2013 senesinde piyasaya sürdükleri Crysis 3‘ten itibaren farklı stratejilere odaklanmış ve Warface ile birlikte tamamen Free to Play odaklı yapımlara yönelmişti.

Bu konuda başarısız olan firma, finansal sorunlar yaşamasıyla beraber VR oyunları konusunda üstün teknolojiler sunsa da, tamamen yapımından uzaklaştıkları AAA oyunlar yüzünden bir süre toparlayamamışlardı.


Çalışanlarına maaş ödeyemediği de ortaya çıkan ve işten çıkarmalara giden şirket, bu sefer yönetiminde değişikliğe gitme kararı aldı. Bu karar kapsamında CEO görevini yürütmekte olan Cevat Yerli‘nin yerine Avni ve Faruk Yerli geçecek.

Cevat Yerli, Crytek’e destek vermeye devam edecek!

Cevat Yerli, CEO’luk görevini bırakıyor ancak stratejik hissedar olarak şirkette yer almaya devam edecek.

Free to Play yapımlarına bel bağlayıp, büyük bir krize giren şirkette, 2015 senesinde Amazon tarafından finansman sağlanmıştı ve 2017 yılında ise yaşanan finansal krize ikinci bir çözüm olarak, Warface‘in yayın hakları satılmıştı.

Birçok stüdyosunun da kapanmasının ardından Crytek‘in İstanbul ofisi için Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından da maddi destekler sağlanmıştı.

Robot işçiler, mesleğimizi elimizden alacak mı?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın