PAYLAŞ

Bilim ve teknoloji her geçen gün süratle ilerliyor.  teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı olarak gelişen tıp sayesinde insan yaşam kalitesi artıyor. Aslında uzun bir süre kayda değer bir gelişme göstermeyen protez teknolojileri, son dönemdeki mekatronik, nanoteknoloji ve malzeme bilimlerindeki gelişmelere bağlı olarak ciddi bir ilerleme kaydetti.

Protez uzuvların gelecekte gelişerek, gerçek kol ve bacaklardan daha sağlam ve hafif olması ve protezlerin, doğuştan sahip olduğumuz kol ve bacaklara göre daha üstün özelliklere sahip olması mümkün olabilir.

Süper insan çağının gerçekleşmesi için her geçen gün yeni adımlar atılıyor.

Biyonik Lensler, gelecek yıllarda teknoloji şirketleri ile yapılan ortaklıklarla bilgisayar ya da akıllı telefonumuzun ekranını doğrudan arttırılmış gerçeklik ile gözümüze yansıtabilir ya da gördüklerimizi başkaları ile paylaşmamızı sağlayabilir.

Üç boyutlu yazıcılarla üretilebilen mekanik organlar ve uzuvların geliştirilmesinden daha da önemlisi bu uzuvların vücudun sinir sistemiyle bütünleşip kontrol edilebilir hale gelmesidir.

Giyilebilir robotlar, her şeyden önce insanları monoton veya tehlikeli iş süreçlerinden kurtarmak için destek sistemleri olarak kullanılabilir.

Günümüzde Beyindeki zihnin yedeklenmesi, güçlendirilmesi, internete bağlanması ve yapay zekayla entegre edilmesine kadar bir çok proje üzerinde çalışılıyor. Vücudumuzun parçalarını yenilemek ve hatta orijinal parçaları geliştirmek bu sayede mümkün olabilir. Makinelerin, vücudumuza bağlanarak, bizi daha güçlü ve yetenekli kıldığı bir çağa giriyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın