PAYLAŞ

Beyin varlığını sürdürmek için vücudumuza yapışmış bir parazittir, varlığını sürdürmek için bizi uyutuyor, bizden ve bedenimizden faydalanıyor. Varlığını sürdürmek için bedenimizi evrimsel sürecin en başında kendi oluşturdu.

İnsan vücudu, beyin hariç bütün organları olmadan yaşayabilir. Önemli olan beynin hayatta tutulmasıdır. Beyin hariç bütün organların yeri doldurulabilir. Vücudunuzdaki bütün organlar beynin hizmetkarıdır. Onların görevi beyni korumak ve beslemektir. Yediğiniz yemeklerin bile amacı sadece beyne enerji sağlamaktır. Kalbiniz beyne hizmet eden bir pompadır. Kalpte bir duygu yoktur. Bu da dünyanın düz olduğuna sanmak gibi ilkel bir düşüncedir. Heyecanlandığımızda daha hızlı atması buna temel oluşturmuş olabilir. Bunun en büyük kanıtı kalp en kolay nakledilen organlardan birisi olmasıdır. Beyin nakli hala neredeyse imkansız görülüyor.

Tüm vücut beynin komutlarına uyan bir kukladır. Daha sonrasında beynin yerini dolduracak bir donanımda mutlaka gerçekleşecektir. İnsan dediğimiz mahluk merkezi sinir sisteminden ibarettir. Geri kalan bütün organlar bu organları hayatta tutmak için vardır. Beyiz zaten sandığınız kadar ‘mucizevi’ bir organ değildir. Basit bir hesap makinesi beyinden daha mucizevidir. 

Elit bir askerin yetişmesi için binlerce saat eğitim ve tecrübe gerekmektedir. Bu değerli bilgileri başka organik veya yapay (robot vb.) vücuda aktarırsanız bir başka elit asker yaratırsınız. Bazı geri kafalılar doğanın taklit edilemez olmasından bahsediliyor. Bu sadece komiktir. Bu kafayı 100 yıl önce elbette anlayabilirdik ama şimdi? 

Hayat black mirror gibi bilim kurgu değil. Gerçekler daha korkutucu seviyede potansiyeline sahip. Yani bilim kurgu filmlerindeki olaylardan kat kat daha fazlasına şahit olacağız. İnsan aklı bir şey düşünebiliyorsa onun yapılması mümkün olduğu içindir. Bu yüzden detaylara takılmayın, bu güne kadar bilimkurgusu yapılmış şeylerin zaman ilerledikçe gerçekleşebilir olması bu olayı da mümkün kılacaktır.

Bir gün insanlar tüm bunları aşıp “acaba bilinci uzay-zaman dokusuna kaydedilebilir miyiz?” sorusuna cevap arayacaklar. 

Küçükken en sevdiğim çizgi film karakteri Ninja Kaplumbalardaki Beyin’di.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın