PAYLAŞ

Kadıköy/Moda‘daki Barış Manço müzesinin en üst katında duvara asılı imzalı bir astronot fotoğrafı var. Bu fotoğraf ise Barış Manço‘nun oğulları olan Batıkan ve Doğukan Manço adına imzalı. Peki kim bu astronot?

NASA‘nın bugüne kadar Ay‘a ulaştırdığı 12 astronottan sonuncusu olan Cena Cernic‘in imzasıdır o fotoğraf.

Barış Manço‘nun TRT‘de yayınlanan “7’den 77’ye Dünya Turu” programındaki NASA ziyaretinde, Ay’da son kez yürüyen Apollo 17 astronotu Gene Cernan ile bir röportaj yapmıştı ve bu röportaj sonrasında da sevgili Barış Manço, oğulları Doğukan ve Batıkan adına bu kartpostalı imzalamıştı. Fotoğraf ise şu an Moda’daki Barış Manço müzesinde en üst katta sergilenmekte.

İşte dönemine göre üstün bir kaliteyle halen güncel bir şekilde bilgilerin eskimediği bu röportajı eski Türkiye adına aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gene Cerman ise 17 Ocak 2017 tarihinden hayata veda etti.

Apollo 11 sonrasında, Ay yüzeyine defalarca gidildi ancak bu yolculuklardan sonuncusunu Cerman tamamladı. Böylelikle kendisi bugüne kadar Ay yüzeyine son kez ayak basan astronot oldu. Yeni bir insanlı Ay yolculuğu gerçekleşmediği sürece kendisi sonuncu Ay yolcusu olarak kalmaya devam edecek.

Barış Manço’nun bir başka NASA turu videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki makaleAy’a gerçekten gidildi mi?
2000'li yılların GTA mod yapımcısı. Türkçe yama yapımcısı. Aral'daki profesyonel kariyerinden sonra zamanla Türkiye'deki oyun ve teknoloji basınında yer aldı. Technopat, Merlin'in Kazanı, Bölüm Sonu Canavarı ve ShiftDelete dedikten sonra kendi oluşumu Futurizma ile yoluna devam ediyor!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın