PAYLAŞ

Louisiana Eyalet Başsavcılığı tarafından kamu kaynaklarını kullanarak kripto para madenciliği yapan kamu çalışanlarına soruşturma açılacağına dair iddialar ortalıkta geziyordu.

Geçtiğimiz saatlerde ise Amerikan Sermaye Piyasası Düzenleyici Kurumu olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’in en başta geldiği kripto paralar hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Wall Street Journal ise birçok kripto para yetkilisine bilgi isteme amaçlı celp gönderildiğini ve konu hakkında ifadeye çağırıldığına dair birçok haberi de ayrıca gündemine taşıdı.

Ayrıca Louisiana Eyalet Başsavcılığı, kamu bilgisayarlarına zarar verdiği ve haksız kazanç gerekçesiyle Bitcoin madenciliği için kullanılan kamu kaynaklarını derinlemesine araştıracak ve usulsüz bir şekilde bu kamu kaynakları ile kamu mallarını kullanan memurlar hakkında gereken tüm yasal işlemleri başlatacaklar.

Son olarak daha önce 2017‘nin ekim ayında SEC‘in de işlevlerini taşıyan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu‘nun (CFTC) kripto para oluşturma sürecinin bir parçası olan bu sanal jetonların hisseler gibi menkul kıymet karekteri gösterdiğini ifade etmişti.

Geçtiğimiz aylarda FBI‘da bu konuya el atmış ve 5000 dolara varan para cezalarının verildiği önceki mahkeme kararları ile gündemi bir süre meşgul etmişti.

Bitcoin’in mucidi Elon Musk mı?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın