PAYLAŞ

3 Boyutlu yazıcılar artık yavaştan tüm dünyaya yayılmaya ve hayatımızın birer parçası haline gelmeye başladı, ancak yerine göre yüksek malzeme fiyatları bu yeni teknolojilerin yaygın kullanımı imkanının önüne geçiyor. Eğer bir 3B yazıcınız var ise fikirlerinizi 3B olarak basmayı düşünüyorsanız 3B yazıcıların kullandığı “mürekkep”ten, yani plastik filamandan fazlaca bulundurmanız gerekiyor.

Bildiğiniz üzere 3B yazıcı teknolojisinde her gün yeni gelişmeler olmakta, yazıcılar gelişirken bu sektöre paralel doğacak ihtiyaçları karşılamak için yeni cihazlarda geliştirilmekte. 3B yazıcılar için plastik atıklardan filament üreten geri dönüşüm cihazları da bunlardan birisi olacak.

Teknoloji ilerledikçe de prototiplemede, ürün geliştirmede, inovasyonda adeta bir devrim yaşanacak.

3D yazıcılar sadece büyüleyici teknolojik aletler değil. 3D yazıcılar aynı zamanda gezegendeki tüm çevrenin temizlenmesine de yardımcı olacak, plajlardaki çöplerin azaltılmasına yardımcı olacak, atık malzemelerin geri dönüşümü için katkı sağlayacak cihazlar  kullanılan malzemelerin atık plastiklerden geri dönüştürülebilir olması hem çevrenin korunması için hem de daha ucuz filaman elde edilmesi için fırsatlar sunmaktadır.

En basitinden, içtiğiniz kolaların pet şişelerini, su, şampuan vb. kutularını ve hatta eski 3b baskı objelerini akıllıca bir yöntemle başka bir telefon kabına kadar ve yaratıcılığınıza paralel daha faydalı bir şeye geri dönüştürebilirsiniz.

Bir cihazla granül plastik kullanarak 3B yazıcılarda kullanılan hammaddeyi kolayca ve normalde 50$/kg civarı olan hammade maliyetini 8-9$/kg’a düşürerek elde edebilirsiniz. Genelde Arduino platformu ile çalışan bu cihazda filamentin cinsine göre erime sıcaklığını ayarlıyor, sonrasında granül hammaddeyi dökerek filamentinizi elde ediyorsunuz. Cihaz 40°C ile 25 ile 50 cm arasında filament üretebiliyorsunuz. Üstelik cihaz ahşap ve karbon katkılı plastikler gibi filamentleri üretme yeteneğine sahip.

Bireysel plastik geri dönüşümünün miktar olarak yetmeyeceği öngörülerek yeterli geri dönüştürülecek plastik toplanabilmesi ve geri dönüştürülen plastikten yararlanılabilmesi için 3 boyutlu baskının kurumsal düzeyde en sık kullanıldığı mimarlık ve tasarım fakülteleri pilot uygulama için seçilmiştir.

Toplanan plastik atıklar parçalanıp işlenerek filaman haline getirilir. Toplanan plastik atık ile orantılı ödül sistemi sayesinde kurumlar geri dönüştürülmüş plastiklerde indirim fırsatı ve(ya) bedava dönüştürülmüş filaman elde ederler. Böylece bu teknolojiye erişim, bu yöntemi en fazla kullanan mimarlık ve tasarım fakülteleri öğrencileri/öğretim üyeleri için çok daha kolaylaşır ve cazip kılınır.

Geri dönüşümlü plastik kullanmanın bazı dezavantajları vardır.  Standart filamanlarla aynı sağlamlıkta başlasa da, her yeniden kullanımla daha dayanıksız hale geliyor. Aynı modeli aynı malzemeyle tekrar tekrar bastıkça plastik zayıflayıp kırılganlaşıyor. Ayrıca çok renkli plastikler, boya gibi birbirine karışıyor. Bu da ilkin sorun olmasa da, sonunda filamanınız kahverengi olup çıkıyor. Elbette yazıcıyı hızlı prototip tasarımı için kullanıyorsanız bunların hiçbiri büyütülecek sorunlar değil. Çünkü bu senaryoda nicelik, nitelikten daha önemli.

Herkes istediği şeyi mükemmel hale getirene kadar üst üste 3B olarak basabilecek…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum girin.
Lütfen isminizi yazın